Yeni Doğan Bebek Beslenmesi

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi
Oy Ver

Hayatınızın en değerli varlığı dünyaya geldi ve artık onun bundan sonraki yaşamında sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için ilk dikkat etmeniz gereken nokta beslenme düzeni. Özellikle de ilk aylarda bebeğinizin beslenme düzeni hakkında bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bilhassa ilk kez anne olan kadınlar yeni doğan bebek beslenmesi hakkında doğru bilgiye ulaşmak için her yolu dener. Şunu belirtmeliyiz ki yeni doğan bebekler anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü hem bebeğin kolay sindirebildiği, hem de bebeğe en yararlı besindir. Bu nedenle bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için 2 yaşa kadar anne sütüne devam edilmesi önerilir.

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi
Yeni Doğan Bebek Beslenmesi

Kolostrum adı verilen ve doğumdan sonraki ilk bir iki gün gelen kıvamı koyu ve renkli sütün bir damlası dahi ziyan edilmeden bebeğe verilmelidir. Çünkü bu süt daha sonra gelecek olan sütünüze oranla bebeğinizi hastalıklara karşı daha fazla koruyucu madde içermektedir. Yeni doğan bebeklerin beslenmesinde anne sütünün önemi çok büyüktür. Bazı anneler ilk günlerde sütünün gelmeyeceği ya da bebeğin memeyi almayacağı korkusuna kapılırlar. Bu durumda ise annenin tek yapması gereken olumlu düşünerek sık sık bebeğini emzirmeye odaklanmasıdır.

Gelelim yeni doğan bebeklerde beslenme konusunun ince ayrıntılarına. Bu konuda elbette ki dikkat etmeniz gereken bazı önerilerimiz var. Bebeğiniz için en iyi ve tek besinin anne sütü olduğunu unutmayın. Doğumdan sonraki ilk yarım saat içerisinde bebeğinizi emzirmeye başlamalı, bebeğe su ya da bebek maması vermekten kaçınmalısınız. Peki bebeğimi ne zaman emzirmeliyim?Bebeğiniz her ağladığında gece ya da gündüz fark etmeksizin emzirin. Ne kadar sık emzirirseniz o kadar bol sütünüz gelecektir. Eğer sütüm az geliyor düşüncesine kapılarak mama vermeye başlarsanız bu durumda emme olayı daha az gerçekleşeceği için süt üretiminiz de azalacaktır.

Bebeğinizi herhangi bir nedenden dolayı emziremiyorsanız sütünüzü bardağa sağarak kaşıkla bebeğinize verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz için biberona süt sağdıysanız ve bebek sütün yarısını içerek uyuduysa kalan sütü buzdolabında saklayabilirsiniz. Sütü her öğün taze hazırlamaya özen göstermelisiniz. Eğer bebeğiniz düzenli olarak anne sütü tüketiyorsa ve sütünüzle ilgili de sorun yoksa 6 aya kadar herhangi bir ek gıdayla beslemenize gerek yoktur. Unutmayın ki anne sütü doğal, taze ve mikropsuzdur. Bu nedenle bebeğiniz için en sağlıklı besin de anne sütüdür. Yeni doğan bebeklerde beslenme kesinlikle anne sütü ile yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir