Prostat Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

Prostat Kanseri Nedenleri ve Belirtileri
Oy Ver

Prostat kanseri yaşlı erkekler arasında yaygındır. Genetik ve yaş gelişiminde bu hastalıkta önemli bir rol oynasa da, başka faktörlere bağlı olarak da hastalara prostat kanseri teşhisi konulabilmektedir.

prostat kanseri belirtileri

Prostat Kanseri Nedenleri

Prostat kanseri neden olur?” sorusunun yanıtı genelde uzmanlar diyet ve genetik özelliklerin prostat kanseri gelişiminde önemli bir faktör olarak ortaya çıktığını belirtmektedirler. Fakat sadece bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaz. Araştırmalar sonrasında, prostat kanserinin başka nedenleri de gün yüzüne çıkmıştır.

Prostat kanseri genellikle yavaş gelişir ve belirtilerinden biri idrar tutma zorluğudur. Yapılan bir takım testler sonrasında sağlıklı erkeklerin de prostat kanserine yakalandığı ortaya çıkmıştır. Yapılan PSA testi sonucu prostat kanserine işaret ediyorsa, diğer testler tanıyı doğrulamak adına kullanılır.

Yaş, ırk, diyet, aile öyküsü, hatta yaşam tarzı, tüm prostat kanseri risklerinde önemli rol oynayan faktörlerdir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat hastalığı ve prostat kanseri belirtileri şöyledir:

Çeşitli koşullar prostat kanseri de dahil olmak üzere, bir erkeğin prostat bezini etkileyebilir. En yaygın belirtiler; mesane boş olduğunda bile idrara çıkma isteği, zor idrar yapma, özellikle geceleri sık idrara çıkma, idrar kaçırmadır.

Prostat hastalığının en yaygın üç türü vardır:

  • Benign prostat hiperplazisi
  • Prostatit
  • Prostat kanseri

Bu hastalıkların farklı nedenleri olmasına rağmen, benzer belirtileri vardır. Ürologlar; idrar yolu hastalıkları ve erkek üreme sistemi üzerinde herhangi bir şikayet varsa, prostat kanserinden şüphelenebilirler.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir