Salpin Propolis Şekeri

Salpin Propolis Şekeri
4.8 (95%) 8 Oy

Tarihte bilinen en eski besin takviyelerinden birisi polendir. Osmanlı imparatorlugunda, baldan ve polenden gıda takviyesi olarak faydalanıldığı bilinmektedir.
Polen, hayatımızın her alanında bulunan çiçeklerin erkek organ hücresidir. Arılar bir çiçege kondukları zaman çiçek üzerindeki polen tozları arı üzerine yapışırlar, arılar üzerlerine yapışan bu toz zerreciklerini salgıladıkları sıvı yardımıyla bir birine yapıştırarak ayaklarına tuttururlar ve kovana taşırlar. Arı ilk konduğu çiçekten başka bir çiçeğe geçtiği zaman, üzerine yapışan polen tozları diğer çiçeğin dişi organına temas ettiğinde çiçekler arasında çiftleşme gerçekleşmiş olur.

Propolis Şekeri

Yapılan araştırmalar arının sabah ne tür çiçege konarsa, akşama kadar sadece o tür çiçege konmaya devam ettiğini göstermektedir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda arıların yokluğundan dolayı polen taşınmasının olmaması durumunda, bütün dünyadaki yaşamın birkaç sene içerisinde yok olacağı yönündedir. Arılar doğadan aldıkları bu polenler ile kovanlarına geldiklerinde arıcıların kovan girişlerine yerleştirmiş oldukları ve arının geçebileceği genişlikteki polen kapanlarından geçmeye çalışırken ayaklarına yapışmış olan polenler kovanın girişine monte edilen polen kapanının altındaki tepsiye dökülürler. Genellikle arı yetiştiricileri, bir gün poleni kendileri alırlar, bir sonraki günde arılara bırakırlar.
Polende insan vücuduna yararlı tam 22 çeşit aminoasit, 27 çeşit madensel tuz, dogal hormon,enzim, pigment, karbonhidrat ve ferment bulunmaktadır. Ayrıca polende bulunan elementlerden bazıları da demir, bakır, kalsiyum, sodyum, magnezyum, silisyumdur, Alüminyum, nikel, titanyum ve çinko da polende bulunan iz elementlerdir. Polende bulunan vitaminler de, A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminleridir. http://www.propolissekerisatis.com/

POLENİN İNSAN VÜCUDUNA FAYDALARI

* H vitamini sayesinde gelişmeyi kolaylaştırır ve hızlandırır, deri ve göz kapagı iltihaplarını önler.
* İçinde bulunan rutin sayesinde fazla kanamayı engeller.
* Kalp kasının çalışmasını güçlendirir.
* Bagırsak iltihaplarını iyileştirir.
* İştah açıcıdır.
* Kabızlık ve tıkanmaları ortadan kaldırır.
* İshali giderir.
* Bagırsak mikroplarını düzenler.
* İnsanlarda sinirliligi ortadan kaldırır.
* İnsanlarda kuvvet şurubu etkisi yapar.
* Düşünme yetenegini artırır.
* Kandaki alyuvar sayısını % 25-30 oranında artırır.
* Hemoglobini % 15 oranında artırır.
* Görme yetisini artırır.
* Cystin aminoasidi, saçın gelişmesine katkıda bulunur.
* Prostat hastalıgına faydası vardır.
* Güzellik kremi olarak da kullanılır.
* Zekayı çalıştırır.
* Hemeroid rahatsızlıgını giderir.
* Yüksek tansiyonu düzenler.
* Soguk algınlıgını giderir.
* Kalp kasının çalışmasını hızlandırır.
* Kanser tedavisinde destekleyici olarak görev yapar.
* Alerjilere karşı vücut direncini artırır.
* Atletler enerjilerini ve dirençlerini artırmak için kullanırlar.

Yukarıda sayılanlardan çok daha fazla faydası oldugu bilinmektedir ve ilerleyen teknoloji sayesinde daha birçok faydası keşfedilecektir.
Şimdi de polenin nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışalım. Normal şartlarda polenin sindirilmesi 2 saatlik zaman alır. İlk kullanmaya başladığında 1 çay kaşığı kadar kullanılarak başlanmalıdır. Arının poleni aldığı çiçege göre polenin tadında ve renginde de değişiklik olabilmektedir. Polen her hafta biraz daha artırılarak yenmeye devam edilir, fakat her şeyde olduğu gibi polenin de fazlası zararlı olabilir; bunun için günlük 30 – 35 gramdan fazlası yenmemelidir. Sade şekilde yenilebileceği gibi ılık süte, meyve suyuna karıştırılarak veya bal ile karıştırılarak ta yenilebilir. http://www.saglikguncesi.com/propolis-sekeri/

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir