Neden Ayakta Su İçilmemelidir?

Neden Ayakta Su İçilmemelidir?
Oy Ver

“Hiçbir Sünnet-i seniyye yoktur ki içinde bir hikmet olmasın” diyen Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin de beyan ettiği gibi Peygamber Efemdimiz’in (s.a.v) yapmış olduğu her hareket ve fiiliyatında mutlaka bir hikmet ve fayda vardır. Bilim bunu daha yeni yeni keşfediyor.

Bu sünnetlerden birisi de su içme adabıdır. Hadis-i şeriflerde su hakkında şöyle buyrulmuştur:boruzan

“Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı” 
Yine aynı konu da başka bir hadiste ise şöyle buyrulmuştur;
“Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın” buyurmuştur” Başka bir hadiste ise şöyle buyruluyor: “Muhakkak üç nefeste içmek, daha kandırıcı, zararsız ve boğazdan daha kolay akıcıdır.” 
Yapılan tıbbi araştırmalara göre ayakta su içmenin insan vücuduna hiçbir katkısı yoktur. Ayrıca ayakta su içmenin zararlı olduğu tespit edilmiştir.
Ayakta su içildiğinde su midede durmaz. Mide caddesi denilen yolu takip eder. Sürekli açık olan mide çıkışını geçerek on iki parmak bağırsağına geçer. Su midede mikroplardan arınmadığı için bağırsaklara mikropları taşır ve bağırsaklara bulaştırır. Oysa su, oturarak içildiğinde, mide asidi suyun içindeki mikropları öldürür.Yavaş yavaş sindirildiği için bağırsaklara geçtiğinde, mikroplardan arındığı için bağırsaklar için zararlı olmaz.
Ayrıca su yavaş yavaş ve bir miktar ağızda bekletilerek içilmelidir. Çünkü su, tükürük bezlerinin daha fazla tükürük salgılayabilmesi için  gereklidir. Tükürük ise mikrop öldürme özelliğinden dolayı ağız ve diş sağlığınızı koruma altına alır.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir