Mide Yanması Nasıl Geçer

Mide Yanması Nasıl Geçer
Oy Ver

Mide yanması günümüzde birçok kişinin sık karşılaştığı hastalıklardan birisidir. Bazı durumlarda insanlar buna hastalık gözü ile bakmıyor olsalar da kronik bir hale geldiği görülebilmektedir. Mide yanması ağır bir yiyecek yedikten sonra veya alerjinizin olduğu besinleri tükettikten sonra kendini hissettiren oldukça rahatsız edici olan bir sorundur. Fakat ortaya ilk çıktığı zamanlarda vermiş olduğu rahatsızlık bazı durumlarda oldukça ciddi olabilmektedir. Böyle bir durumda ise mide yanmasını geçirebilecek çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz.

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitkiler

Mide yanmasına oldukça iyi gelen çeşitli bitkiler bulunmaktadır. Mide yanmasına hangi bitkiler iyi gelir? Kekik çayı ve zencefil çayı da bu bitkilerden bazılarıdır. Kekik ve zencefil çayı mide yanmasını oldukça azaltan çaylar arasında yer almaktadırlar. İlk başta sindiriminize yardımcı olmaktadırlar. Kullanma şekline gelirsek bu çayları demledikten sonra bir süre boyunca soğumasını beklemelisiniz. Soğuduktan sonra içebilirsiniz. Ayrıca tatlandırmak için şeker yerine bal kullanabilirsiniz. Hepinizin bildiği gibi uzmanlar son günlerde özellikle de şeker için “zehir” ifadesini sıkça kullanmaya başladılar.

Bir diğer mide yanmasına iyi gelen gıda ise baldır. Balın mideye faydası nedir? Mide asidi ve ülserin sebep olmuş olduğu çeşitli ağrılar için bal sürekli olarak kullanılabilmektedir. Hemen hemen her gün 1 tatlı kaşığı balı tarçın ile karıştırabilir ve rahatlıkla yiyebilirsiniz. Emin olun ki midenize faydasının dokunduğunu göreceksiniz. Mide yanması için yöntemler olarak ilk başta mide yanmasına neden olan çeşitli yiyeceklerden mutlaka kaçınmalısınız. Hatta bu yiyecekleri bir kağıda yazabilirsiniz. Bu sayede kendinize oldukça uygun bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz. Eğer gıda alerjisi, ülser, stres ve benzeri sorunlar ile uğraşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Doğal Yöntemler

Mide ağrısının oluşumunda birçok faktör vardır. Bu faktörleri azaltmanız çok önemlidir. Eğer bu faktörleri azaltmadan çözümleri uygularsanız ne kadar uygularsanız uygulayın yanmanız hala devam edecektir. Mide yanmasına karşı ne yapabiliriz? Mide yanmanız oluştuğu esnada eliniz ile daireler çizerek karnınıza masaj yapmalısınız. Bu masajın mide yanmanıza çok iyi geldiğine şahit olacaksınız. Yine stres mide ağrısı veya mide krampları gibi çeşitli sorunlar oluşturabilmektedir. Bu yüzden sizleri strese sokan unsurlardan mutlaka kaçınmalısınız. Örnek vermek gerekirse çeşitli sporlar, hobiler edinmelisiniz. Yine mide yanmasına faydalı olan bir diğer ürün ise muzdur. Muz meyvesini sürekli olarak haftada 4 – 5 kez tüketirseniz mide yanmanızın azaldığına, mide sindiriminizin düzene girdiğine şahit olacaksınız. Yine bildiğiniz gibi kabız ve ishal durumlarında muz oldukça faydalı olan besinler listesinde yer almaktadır.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir