Mide Kanseri Belirtileri

Mide Kanseri Belirtileri

Mide Kanseri Belirtileri
Oy Ver

Mide Kanseri Belirtileri

Mide canlıların hayatiyetini devam ettirebilmeleri için gerekli olan organların başında gelmektedir. Bazı organların yaptıkları görevden dolayı canlının hayatının sonlanmasına neden olmaz iken midede olan herhangi bir sıkıntı canlı hayatını tehlikeye atmaktadır. Midede olabilecek sıkıntıların başında ise mide kanseri gelmektedir. Dünya genelinde en yaygın kanser türleri arasında 4.sırayı mide kanseri almaktadır.

Midenin iç kısmını kaplayan mukoza zarında zamanla iyi huylu ya da kötü huylu tümörler gelişebilir. Gelişen kötü huylu tümörler mide kanserine neden olmaktadır. Kötü huylu tümörler genellikle midenin küçük kenarında meydana gelmektedirler.  Kanser başlangıcı buradan olur.

Mide kanseri yaşa ve cinsiyete göre ise; Erkeklerde mide kanseri görülme sıklığı kadınlara göre daha fazladır. Ayrıca yaşlılarda mide kanserine yakalanma oranı gençlere göre daha yüksektir.

Mide kanserinin nedenleri
Mide kanserinin nedenleri

Mide kanserinin nedenleri nelerdir?

  • Sigara ve alkol kullanımı : Sigara kullanımı midede iltihap oluşmasına neden olmaktadır. Buda mide kanseri riskini 6 kat artırmaktadır. Aynı şekilde alkol kullanmakta mide kanseri riskini artıran faktörlerin başında gelmektedir.
  • Genetik faktörler: Dünya genelinde mide kanseri vakaları incelendiğinde Japonya, Çin, Uzakdoğu ülkeleri ile Güney Amerika ülkeleri olan Kolombiya, KostaRika ve Kuzey Avrupa ülkelerinde yoğunluk görülmektedir. Bu şekilde olmasının nedenlerinden birisinin de genetik olarak mide kanserine yatkınlık olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde ise mide kanserinin Karadeniz bölgesinde diğer bölgelere göre daha yoğun olduğu gözlenmiştir.
  • Aşırı tuz tüketimi: Tuzlu besinlerin aşırı tüketiminden dolayı nitrat ve nitrit tuzlar midede kanserojen maddeye dönüşmektedir. Mide içindeki enzimlerin zararlı olmaması için aşırı tuzlu yiyecek tüketilmemesi gerekiyor.
  • Sebze ve meyve tüketiminin az olması: Sebze ve meyveler içlerinde bulundurdukları vitamin ve mineraller ile vücudu koruma görevi üstlenmektedirler. Vücudun koruyu elamanları olan bu takviyelerin alınmaması nedeniyle vücutta zararlı olan durumların ortaya çıkma eğilimleri hızlanmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için meyve ve sebze tüketiminin artırılması gerekiyor.
  • Aşırı pişirilmiş -yanmış yiyecekler: Aşırı pişirilmiş hayvansal gıdalar, özelliklede et ve süt ürünlerinin tüketilmesi mide kanseri riskini artırmaktadır. Etin yanı sıra tütsülenmiş peynir ve tütsülenerek tüketilen bütün yiyecekler riski artırmaktadır. Özellikle mangalda etin pişirilmesi sırasında etin yakılmaması gerekiyor. Aynı şekilde tam zıddı olan çiğ et tüketimi de mide kanseri riskini artırıcı etkenlerdendir.

Mide kanserinin belirtileri nelerdir?

Mide kanserini kişi ilk evresinde fark edemeye bilir. Çünkü ilk görülen belirtilerden bunu anlamak bazen zor olabilmektedir. İlk aşamalarında bazı belirtiler ise hafif bir mide bulantısı zaman zaman nedensiz olarak kusmak şeklinde görülür.

Midede kanserli hücre oranı arttıkça diğer belirtilerde görülmeye başlar. Bu belirtiler şunlardır.

Dışkıda Kan: Dışkıda kan olup olmadığı dışkı renginin değişmesinden anlaşılır. Dışkı renginin bordoya, koyu kahveye dönmesi ayrıca tuvalet kağıdında kan görülmesi ile de bu anlaşılır. Dışkıda kan olması hemen kanser belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Dışkıdaki kana hemoroid ya da mide ülseri de neden olmuş olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşınca vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekir.

Mide Ağrısı: Mide ağrısı, mide kanserinde en sık görülen belirtidir. Kanser hastaları en sık bu belirtiden dolayı doktorlara başvurmaktadırlar. Bu ağrılar, hafif ve rahatsızlık veren ağrılardan, şiddetli ağrılara kadar çok geniş şekilde görülebilir. Mide ağrısı genellikle midenin üst kısmında oluşmaktadır.

Mide Bulantısı ve Kusma: Mide bulantısı ve kusma halinin süreklilik arz etmesi mide kanserinin en sık görülen belirtileri arasındadır. Kusma ve bulantı mide kanseri olan her hastada görülmeyebilir. Bazen kanser olmayan kişilerde de görülen kusma ve bulantının nedenleri arasında aşırı yemek, ağır yemekler, ya da gıda zehirlenmesi yer almaktadır.

Kilo Kaybı: Herhangi bir diyet programına ya da egzersiz programına başlamadan nedensiz olarak kilo kaybı yaşanması mide kanseri belirtisi olabilmektedir. Ayrıca nedensiz olarak yaşanan kilo kaybı kolon kanseri ve sindirim sistemi organlarında görülen diğer kanser türlerinin de belirtisi olabilir.

Kronik Yorgunluk: 1-2 günden uzun süren nedeni belirsiz yorgunluk mide kanserine işaret ediyor olabilir. Yorgunluğun yanı sıra diğer belirtilerinde gözlemlenmiş olması gerekir.

Mide kanserinin tedavisi
Mide kanserinin tedavisi

Mide kanserinin tedavisi

Birinci aşama: Mide kanserinde şuan uygulanan tedavisi yöntemi ameliyattır. Ameliyat ile mide vücuttan çıkarılır. Mide kanserinde tümör bütün mideyi kapladığı için mide çıkarma yöntemi uygulanmaktadır.

İkinci aşama: kanserin şekline bağlı olmakla beraber bu aşamada ışın tedavisi ve arkasından ya da aynı anda ilaç tedavisi uygulanır.

Hasta bundan sonraki hayatında mide olmadan yaşayacağı için ona göre yeme içme programı takip edilecektir. Diğer bir konu ise hastanın bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasıdır.

Kanser olma riskini azaltan sebzeler

Havuç: Havuç güçlü bir antioksidandır. Özellikle havuca turuncu rengini veren beta-karoten bu işi yapmaktadır. Ayrıca havucun içinde bulundurduğu C vitamini de vücudu korur.

Tatlı Patates: Havuçta bulunan beta-karoten bunda da vardır. Tatlı patates vücutta bulunan tümöre karşı savaşır. Bu tümörlerin beslenmesini önlemek için kan akışını keser. Ayrıca zararlı tümörlerin büyümesini önleyen “kafeik asit” içermektedir.

Sarımsak: Kanser riskini azalttığı bilinen “allicin” bakımından zengindir. Çiğ ve pişmiş olarak tüketilebilecek olan sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirici birçok etken maddeye sahiptir.

Turunçgiller: Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelerdir. Bunlar bol miktarda C vitamini içermektedirler. Bu meyvelerde bulunan vitamin ve mineraller hücre yapısının korunmasına yardımcı olmaktadırlar. Vücutta kanserli hücre oluşumunu engellemektedirler.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir