Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Oy Ver

Mide bulantısı, hepimizin daha önce başına gelen ve hiç eğlenceli olmayan bir olaydır. Belki nedeni 24 saat boyunca vücutta yer alan bir grip virüsüdür belki de tükettiğiniz bir besin olabilir. Nedeni ne olursa olsun kendinizi kusacak gibi hissetmenize ve hasta hissetmenize neden olan bir olaydır.

Mide bulantısı semptomlarını hafifletmek ve rahatsızlığınızı azaltmak için aşağıda bir takım öneriler verilmiştir. Eğer kusma olayını şiddetli yaşıyorsanız ya da 24 saatten fazla sürdüyse ya da kusmuğun içeriğinde kan veya kusmuk kahve telvesi gibi pürtüklü ise mutlaka bir doktora görünmeniz gereklidir.

Mide bulantısının nedenleri belirlenerek tedavisi yapılmalıdır. Mide bulantısı ve kusma birçok hastalığa neden olabilen hastalık belirtileridir. Bu semptomların nedenine bağlı olarak tedavileri yapılır.

Örneğin, mide bulantısı migren hastalığının sonucu oluyorsa migren tedavisinin yapılması( ilaç alınması, soğuk baskı yapılması, dinlenme, sessizlik ve ışıktan kaçınma) kusma ve mide bulantısının kesilmesini sağlar. Eğer gastroözofajig bir nedenden dolayı mide bozulması var ise semptomları reçetesiz ilaçlar alarak ya da reflü olduğunda doktorunuzun tavsiyelerine uyarak hafifletebilirsiniz. Tabi ki bunların dışında mide bulantısına ve kusmaya neden olan diğer faktörlerde söz konusu olabilir.

Sıvılardan oluşan öğünler tüketmelisiniz. Eğer mide bozukluğunuz var ise, yiyecekleri sindirmesi için mideye ek yük verilmemesi gereklidir. Kusmanız durana kadar ve kendinizi iyi hissedene kadar sıvı besinler tüketmelisiniz. Su ve asidik özelliği olmayan, sindirimi kolay, sulandırılmış meyve sularını oda sıcaklığında tüketebilirsiniz, bu tarz besinler ayrıca kusma ve diyare sebebiyle oluşan sıvı kaybını da önleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir