Mide Bulantısına İyi Gelen Doğal Reçeteler

Mide Bulantısına İyi Gelen Doğal Reçeteler
Oy Ver

Kızılcık Suyu: Kusma ve mide bulantısı yaşadığınızda o gün içerisinde katı yiyeceklerden uzak durmanız önerilmektedir, ancak sıvı tüketiminden vazgeçmemelisiniz. Perhizinizi yaparken kızılcık suyu içiniz. Kızılcık suyu sindirimi kolay olduğu için genel olarak tercih edilen bir içecektir.

Limon Suyu: 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı balı karıştırınız. Bu tedavi yöntemi halk arasında kullanılan bir yöntemdir. karışımın içine parmağınızı bandırarak yavaşça parmağınızı eminiz.

Kabartma Tozu Suyu: Acil bir mide bulantısı/kusma durumları için, 1 fincan su, 10 damla limon suyu ve yarım çay kaşığı şekeri karıştırınız ve sonra bu içeceğin içine ¼ çay kaşığı kabartma tozu ekleyerek içiniz. 

Soğan Suyu: 1 çay kaşığı soğan suyunun içerisine zencefil koyarak mide bulantısı için içebilirsiniz.

Anason: Anason kürü mide bulantısı ve kusma halleri için yardımcı bir kürdür. Yarım fincan sıcak suyun içerisine ¼ çay kaşığı anason koyarak demleyiniz.5 dakika kadar dinlendirdikten sonra süzerek gün boyunca içiniz. Ya da kabak veya havuç gibi hafif sebzelerin üzerine anason serperek tüketiniz. Eğer mideniz kusma sırasında ya da kusma nöbetinin hemen sonrasında meyveleri tolere edebiliyorsa pişmiş elma veya armut üzerine anason ekleyebilirsiniz.

Tarçın: Yarım çay kaşığı tarçın tozunu 1 fincan kaynamış suya koyarak demleyiniz ve süzgeçten geçirerek mide bulantısı için yudumlayınız.

Karanfil: Mide bulantısıyla mücadele eden hoş bir içecektir. 1 fincan sıcak su içersinde 1 çay kaşığı karanfil tozunu demletiniz. Demlediğiniz karanfil çayını ihtiyaç duyulduğu kadar süzerek içiniz.

Kimyon: 1 çay kaşığı kimyon tohumunu ve bir parça Hindistan cevizini ıslatınız ve mide bulantısını geçirmek için tüketiniz.

Rezene: 1 çay kaşığı rezene tohumunu kırınız ve 1 fincan sıcak suda demleyiniz. Demlediğiniz bu çayı bal ile tatlandırabilirsiniz. Mide bulantısını geçirmek için yudumlayınız.

Zencefil: Şüphesiz zencefil en iyi mide kürüdür. İster zencefil çayı, ister zencefilli ekmek olarak kullanılsın, herhangi bir formunda zencefil tüketimi mide bulantısını yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Eğer seyahat halindeyseniz, mide bulantısını geçirmek için alacağınız ilaçlar yerinme zencefil içeren şekerler ya da zencefil sakızları kullanabilirsiniz.

Nane: Nane çayı mide bulantısını hafifletir. 1 yemek kaşığı kuru nane yapraklarını yarım litre sıcak suda 30 dakika bekleterek demleyiniz ve daha sonra içiniz. Çayı içerken nane yapraklarını da çiğnemeye gayret ediniz. Kaynamış nane yaprağını yemek mide bulantısına da iyi gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir