Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Oy Ver

Meme bölgesinde yumru şeklinde veya kalınlaşmış doku tabakası olarak ortaya çıkan semptomlar ile beraber doktora başvuran bayanlar; meme kanseri riski taşımaktadırlar.

meme kanseri belirtileri

Meme kanserinin erken evrelerinde genellikle yumru şeklinde bir tabaka göğüste oluşmaya başlar. Memenin değişik noktalarında bu tümör gelişebilir ve kötü huylu olması kanser riskini meydana getirebilir. Aynı zamanda kotlu altlarında da şişlik veya yumru şeklinde tümör oluşumlarına rastlanmaktadır. Meme kanserinin ilk belirtilerinden olan göğüste yumru genelde ağrısız olur. Eğer bu yumru çok hissedilebilir derecede ise mamogram ile teşhisi kolay olur.

Meme kanserinde yumrular genelde ağrısız olmak ile beraber, meme veya meme hassasiyeti de meme kanseri belirtileri arasında sayılır. Meme üzerinde düzleşme veya girintilerin oluşması ise meme kanserinin bir diğer belirtileri arasındadır.

Meme boyutunda, dokusunda veya sıcaklığında herhangi bir fark edilir değişiklik olması; kırmızımsı, portakal kabuğu gibi çukurlu yüzeylerin görülmesi, ilerleyen meme kanserinin ilk belirtileri olabilir. Memede çukurlu bir görünümün yanı sıra; kaşıntı ve hissiyatın artması, ya da meme ucunda yanma hissi, Paget hastalığı olan lokalize kanser belirtisi olabilir.

Meme ucunda kanlı ya da sıra dışı bir akıntı olması, bazı durumlarda meme kanserine bağlı olabilir. Her iki memede farklılıklar olması da belirtiler arasındadır.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler tespit edildiğinde, hemen tıbbi yardım alınmalı ve tanı konulması için gerekli tüm testlerin yapılması gerekir.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir