Makattan Sıvı Gelmesi ve Nedenleri

Makattan Sıvı Gelmesi ve Nedenleri
Oy Ver

Birçok kişinin pek de ciddiye almadığı bir konudur makattan sıvı gelmesi. Çoğu kişi tarafınca hiçbir şekilde önemsenmeyen bir unsur olsa da böyle bir hastalık aslında son derece ciddiye alınması gereken bir konu olması gerekiyor olabilir. Makattan sıvı gelmesi hastalık habercisi mi? Bazı durumlarda ise makattan sıvı gelmesi daha farklı başka hastalıkların başlangıcı gibi gözüküyor olabilir veya başka hastalıkların habercisi konumunda olabilmektedir. Ancak nadiren de olsa nadir durumlar da kendi kendine geçtiği de görülmüştür. Belki de insanlar bu yüzden bu durumu bu kadar kaideye almıyorlar.

Makattan Neden Sıvı Gelir?

Makattan gelen sıvının genel işaretleri arasında sindirim sisteminin bozuk olması bulunmaktadır. Makattan sıvı gelmesinin sebepleri nedir? Bağırsak hastalıkları arasında bulunan oldukça sık rastlanan bir hastalık ise irritabl bağırsak sendromudur. Makattan sıvı gelmesi de genellikle bu hastalığı işaret ediyor olabilmektedir. Fakat çoğu zaman sadece sıvı gelmesi ile kendini göstermeyen bağırsak hastalıkları vücutta daha farklı eylemler, belirtiler de gerçekleştirebilmektedir. Örnek vermek gerekirse makattan sıvı gelmesi ile beraberinde karın ağrısı, dışkı artışı, dışkıladıktan sonra rahatlanmaması ve gün içerisinde 3 – 4 kere fazla dışkılama unsurudur.

İrritabl Bağırsak Hastalığı

Makattan sıvı gelmesine neden olmuş olan irritabl bağırsak hastalığı sebepleri başında yine stres ve çeşitli enfeksiyonlar gelebilmektedir. Makattan sıvı gelmesinde ne zaman doktora başvurmalıyız? Eğer bu sorun git gide artıyor ise hastalar tarafından kesinlikle önemsenmesi gereken bir problem olabilmektedir. Tabi makattan sıvı gelmesi sadece yukarıda bahsetmiş olduğumuz irritabl bağırsak hastalığını işaret etmemektedir. Bunun yanı sıra birçok hastalığı da işaret edebilmektedir.

Makattan Sıvı Gelmesi Hangi Hastalıkları İşaret Edebili?

İnsanlarda Makattan sıvı gelmesi nelere işaret eder? İlk olarak rektum kanseri, crohn hastalığı, anal fissür, kolon kanseri, bağırsak obstrüksiyonu gibi ülseratif kolit de dahil olmak üzere bu hastalıkları işaret edebilmektedir.  Bahsi geçen bu sağlık sorunlarından kaynaklı olarak dışkıda sıvı görülüyorsa mutlaka ihmal etmemelisiniz. Eğer dışkınızda sıvı ile beraberinde kanlı dışkı, yüksek ateş, idrar azalması veya sürekli susama belirtileri eşlik etmekte ise mutlaka bir hastaneye gözükülmelidir. Çünkü bütün bu işaretler oldukça önemli olan bir hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir