kolesterol

Kolesterol Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Oy Ver

Kolesterol, koroner kalp hastalığını tetikleyen en büyük risk faktörüdür. Kolesterol vücut tarafından üretilen yağ (lipid) türüdür. İyi huylu kolesterol, kalp hastalığı ve felç riskini azaltabilir. Kötü huylu kolesterol ise, bazı hastalıklara zemin hazırlar. Bazen yüksek kolesterol aileden gelebilir. Yine sağlıksız beslenme de yüksek kolesterol hastalığının bir diğer nedenidir.

kolesterol

LDL kolesterol, genelde doktorların hastalarında endişe duyduğu kötü kolesteroldür. LDL kolesterol kalp hastalıkları riskini artırır. Tedavi edilerek, kalp krizi geçirme riski azaltılır.

Tüm kolesteroller kötü huylu değildir. Bu vücudumuzun hücre zarlarını desteklemeyi sağlayan bir temel yağdır. Kolesterol kanda çözülmez.

HDL kolesterol; iyi huylu kolesteroldür.

Kolesterol hastalığı belirtileri nelerdir?

Kandaki kolesterol yüksek düzeyde olmasının belirgin belirtileri yoktur. Ancak kalp hastalığı, inme ve diğer dolaşım problemleri de dahil olmak üzere belirtileri ve riskleri arttırabilir.

İnsanların rutin olarak kan testi yaptırmaları, kandaki kolesterol oranını da takip etmelerine yardımcı olur. Yüksek kolesterol, bazen başka sorunlar ile beraber gelişebilir veya kalp krizi gibi ciddi hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Yüksek kolesterol genetik bir yatkınlık olarak bireylerde ortaya çıkabilir.

Obezite ya da şeker hastalığına yakalanan birçok bireyde yüksek kolesterol de olmaktadır.

Erkeklerde, iktidarsızlık, kolesterolden etkilenen arterlere bağlı olabilir.

Göğüs ağrısı, basınç veya dolgunluk belirtileri, baş dönmesi, dengesiz yürüyüş, konuşma bozukluğu ya da bacağın alt kısımlarında ağrılar yüksek kolesterol belirtileri olabilir.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir