Kinoa

Kinoa
3.7 (73.33%) 3 Oy

Kinoa, tahıl gibi kullanılan fakat tahıl olmayan ve anavatanı Güney Amerika’daki And Dağları olan bir bitki çeşitidir. Asırlar öncesinde yaşamış olan ve bu bölgenin yerli halkı olan İnka Uygarlığının en önemli besin kaynağı arasında yer alır. Mütevazi bir bitki olan Kinoa bilimsel araştırmalar neticesinde besin değerleri yüksek ve insan sağlığına çok faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenlerden dolayı son zamanlarda çok popüler bir ürün haline gelmiştir.
Kinoa yüksek besin değerleri sayesinde birçok kişinin tükettiği ve sağlıklı bir besindir. Öyle ki NASA astronotlarının beslenmelerine Kinoa kullanmıştır. Birleşmiş milletler 2013 yılını Kinoa Yılı olarak ilan etmiştir.

Kinoa Nedir?

Görünümü itibari ile tahıla benzeyen fakat ıspanakgillerin türünden olan Kinoa, bir çeşit bitkidir. Oldukça besleyici yaprakları olan Kinoa, salkım şeklinde çiçek açar ve bu çiçekler besin değeri yüksek olan küçük tohumlara dönüşürler. Boncuk görünüme sahip olan bu tohumlar yenilen kısımı teşkil etmektedir.
Kinoa, pirinçten iki kat daha fazla protein içermektedir. Pirinç ve buğdaya alternatif bir tüketim maddesi olarak ta görülmektedir.saglik-guncesi-kinoa-1

Kinoa’nın Besin Değerleri Ve Faydaları

Yüksek miktarda protein ve her çeşit amino asitleri bünyesinde barındırmaktadır. Daha somut olarak söylemek gerekirse bir fincan Kinoada ortalama bir orta boy hamburgerden daha fazla protein vardır. Bitkisel gıdalar içerisinde en yüksek protein miktarına sahip olan Kinoa bilim tarafından da süper besin olarak adlandırılmaktadır.
Proteinleri oluşturan temel yapı amino asitlerdir. Vücudumuzda kullanılan 20 çeşit amino asit vardır. Bu 20 çeşitten sadece 9 tanesini üretemez. Bu 9 tanesini dışarıdan aldığımız besinler ile vücudumuzun bu ihtiyacı karşılanır. İşte Kinoa gibi mucizevi bir bitki vücudumuzun üretemediği temel amino asitleri bünyesinde barındırmaktadır. Vitamin, mineral ve lif değerleri oldukça yüksektir. En önemlisi ise bu kadar vitamin ve mineral olmasına karşın içerisinde kolesterol bulunmamasıdır. A, B, C, D, ve K vitaminlerini içerir. İçerisinde Çinko, Demir, Magnezyum, Kalsiyum, Fosfor ve yüksek derecede lif içermektedir. İçerdiği bu maddelerden dolayı kabızlığa, kansızlığa, kemik ve diş güçlenmesine, genç kalmayı ve yaşlılığı geciktirmeye önemli bir düzeyde fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca cildi yıpranmaya karşı korur. Doku yenilemesini sağlar. Kanser hastalığını önlemede yardımcıdır. Kalbi güçlendirir. Antioksidan bir etkisi vardır. Bahar alerjisine karşı koruma sağlar. Adet sancısına, diyabet ve yüksek tansiyona iyi gelir. Yağ oranı düşüktür.
Kinoa bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubunun tüketebileceği bir besin kaynağıdır. Ette bulunan vitamin ve mineralleri içerdiği için vejetaryan ve veganlar için kıymetli bir besin türüdür. Kinoa kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere 3 çeşidi vardır.saglik-guncesi-kinoa

Kinoa Nasıl Pişirilir?

Kinoa 30 dakika suda bekletilir. Daha sonra Kinoanın saponin denen acı tadının giderilmesi için bir kapta akan suya tutarak iyice ovalanarak yıkanıp süzülür. Eğer suda bekletecek kadar zamanınız yoksa akan suya tutarak iyice ovalayarak yıkayıp süzün. Bir ölçek Kinoa için iki ölçek sıvı(su) kullanın. Tadının daha iyi olması için arzu edildiği takdirde tavuk veya et bulyon kullanılabilir. İçerisindeki su kaynamaya başladığı zaman ateşini kısın ve 12-15 dakika kadar pişirin. Daha sonra ocaktan alıp 5 dk. ağzı kapalı bir şekilde dinlenmeye bırakın. Daha sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir