Kanseri Önleyen Altın Gıdalar

Kanseri Önleyen Altın Gıdalar

Kanseri Önleyen Altın Gıdalar
Oy Ver

Günümüzde kanser hastalıkları ile oldukça sık bir şekilde karşılaşılmaktadır. Genel olarak zararlı alışkanlıklar kanseri bizler ile yüzleştiriyor olsa da düzenli ve dengeli beslenmediğimiz takdir de yine kanser hastalığı ile karşılaşabilmekteyiz.

En çok görülen kanser hastalıkları nelerdir?

Türkiye’de en çok görülen kanserlere gelirsek özellikle erkeklerde prostat, kalınbağırsak, rektum, mide ve pankreas, akciğer kanserleri görülebilmektedir. Kadınlarda ise akciğer kanseri, meme, rektum, serviks, deri kanseri gibi kanser çeşitleri görülebilmektedir. Özellikle deri kanseri her iki cinste de oldukça sık görülebilmektedir. Ancak habis ve melanom dışında buluınan deri kanseri hastalıklarında ölüm oranları oldukça düşüktür. Kanserle savaşmak için DNA şifremizi enüz değiştiremiyor olsak da beslenmemizi düzene sokarak, kanseri önleyecek gıdaları tüketerek kansere karşı bir koruma sağlayabiliriz.

Kanseri Önleyen Gıdalar

Balık tüketiminin, kanser riskinin oranını oldukça düşürdüğüne dair birçok profesyonel çalışmalar bulunmaktadır.

Balık kanser hastalığına iyi gelir mi?

Yağlı balıklar olarak ton, uskumru ve somon balığı yüksek oranlarda omega-3 içermektedirler. Omega-3 ise kanser hücrelerinin büyümelerini oldukça yavaşlatmaktadır. Özellikle belirtmek gerekirse akciğer, meme, kolon ve prostatta bulunan tümörlerde etkiler sunabilmektedir. Haftada en az 3 – 4 kez balık tüketimine özen göstermemizde büyük fayda var.

Yine yeşil yapraklı sebzelerde kansere karşı krouma sağlayabilmektedir. Günlük olarak beslenme şeklinde yeşil yaprağa sahip sebzelerden beslenmek, anti-oksidan unsurları vücuttan atmayı sağlamaktadır. Bu sayede kanser hücrelerinin gelişmeleri oldukça kolay bir şekilde engellenebilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki bağışıklık sisteminin sağlıklı olmasını sağlamak, başka hastalıkların meydana gelme risklerini de azaltmaktadır.

Hangi besinler akciğer hastalığına iyi gelir?

Yeşil yapraklı besinlerin akciğer ve meme kanserini azaltan etkiler gösterdiği yapılan araştırmalar sonucunda öğrenilmiştir.

Anti-oksidan açısından elma oldukça güzel bir kaynaktır. İçerisinde barındırdığı quercetin, kateşin, phloridzin ve chlorogenic asit unsurları oldukça güçlü anti-oksidanlar sınıfında bulunmaktadır. Bunlar meme, akciğer ve kolonda oluşan kanser hücrelerinin ilerlemesini durdurabilmektedir. Ayrıca vücutta bulunan toksit maddelerinin dışarıya atılması da sağlanılmaktadır.

Bitter Çikolata ve Sarımsak İkilisi

Bitter çikolata da Anti-oksidan, polifenol ve antosiyanin açısından oldukça zengindir. Bu bileşenler, kanser hücrelerinin ilerlemesini engellemektedir. Oldukça küçük bir parça bitter çikolata içerisinde bir bardak kırmızı şarabın üç katı kadar polifenol bulunmaktadır. Bir fincan sıcak çikolatada ise bir fincan siyah çayın 6 – 7 katı kadar anti-oksidan aktivite yapmaktadır.

Yine sarımsak her türlü hastalığa deva bir gıdadır.

Sarımsak kanser hastalığına iyi gelir mi?

Yapılan çalışmalar neticesinde, sarımsağın özelliklede kimyasal maddeler ve radyasyona bağlı oluşmakta olan çeşitli kanser türlerine karşı yakalanma oranınızı düşürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Sarımsak içerisindeki anti-oksidan öğeler akciğer, kolon ve meme kanseri risklerini düşürebilmektedir. En kaliteli etkikleşimi sağlayabilmek için sarımsağı çiğ bir şekilde ezmeli ve zeytinyağı ile karıştırarak tüketmelisiniz.

İbrahim Saraçoğlu Kansere İyi Gelen Gıdalar

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir