İbrahim Saraçoğlu Papatya Kürü Faydaları

İbrahim Saraçoğlu Papatya Kürü Faydaları
5 (100%) 1 Oy

Papatya; evimizde bulundurulması gereken 11 bitkiden biridir.Papatyanın faydalarını Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu şu şekilde sıralıyor:

 1. Sinüzite karşı bulunmaz bir nimettir. Bir elin avucu kadar papatyayı kaynamakta olan 1 bardak suyun içerisine atın ve burnunuzla soluyun. Bu şekilde en az 5 dakika soluyun daha sonra 10 dakika ara verin tekrar 5 dakika soluyun. Bu şekilde günde 3 defa 5 dakika şeklinde tekrarlayın. Ve bunu her gün uygulayın. Belirli bir süre kullanıldığı zaman burun akıntısı olacaktır. Burun akıntısı olduğu zaman hemen kesmeyin. Uygulamaya devam edin. Akıntı başladıktan sonra 2 gün daha Sinüzit için papatya kürüne devam edin. Bu şekilde sinüsün tamamı boşalacaktır. ibrahim-saracoglu-papatya-kuru-faydalari
 2. Antidepresan olarak kullanılmaktadır. Adet dönemlerinde bazı bayanlar depresif geçirirler. Bu tür durumlarla karşılaşanlar günde 2 defa olmak üzere papatya çayı içsinler.
 3. Kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda, ağızda yara çıkma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bunun için yapacağınız uygulama koyu bir papatya çayı yapıp ağzınızı bunun işle çalkalamaktır. kemoterapi ve radyoterapiye bağlı ağızda çıkan yaralara karşı mükemmel bir etkiye sahiptir.
 4. Saç rengini açma gibi bir özelliğe sahiptir. Saçının rengini açmak isteyen bayanlar papatya çayı ile saçlarınızı ıslatın. Bu işlem saçınızın rengi açar, sarartır. Bu işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir.
 5. Papatyanın Antiseptik özelliği vardır. Papatya çayı ılıdıktan sonra bir pamuk yardımıyla yüzünüzdeki makyajı silebilirsiniz.
 6. Antibakteriyeldir. Göz kapakları iltihaplanmalarında dıştan pansuman olarak uygulanır. Bu işlemi yaparken her iki gözede aynı anda uygulayın. Sadece bir göze yapmak göz tansiyonu açısından risk taşıyabilir. ibrahim-saracoglu-papatya-kuru-faydalari-1
 7. Diş etlerini koruyucudur.
 8. Hemeroid ağrılarını azaltır.
 9. Ter atıcı özelliği olduğundan dinlendiricidir.
 10. Soğuk algınlığında iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 11. Daha sakin ve kaliteli bir uyku geçirmemizi sağlar.
 12. İştah açıcıdır.
 13. Adet düzensizliğine karşı iyiliştirici bir etkiye sahiptir.
 14. Bağırsakta oluşan gazlara giderir.

Papatya Kürünün Yapılışı

1 tatlı kaşığı papatyayı kaynamakta olan 1 su bardağı suyun içine atın. Kısık ateşte 3 dakika kaynatın.
Ağzı kapalı olarak soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzün. Her gün sabah ve akşam 1 su bardağı için. Her defasında taze olarak hazırlayın.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir