İbrahim Saraçoğlu Kireçlenmeye Karşı Kür

İbrahim Saraçoğlu Kireçlenmeye Karşı Kür
Oy Ver

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen bu hastalık, genellikle orta yaş üzerinde  ve kadınlarda daha ıbrahım-saracoglu-kireclenmeye-karsi-kursık görülen diz ekleminin bir hastalığıdır. Diz ekleminde ağrı, şişme, hareket kısıtlılığı başlangıç belirtileridir. İleri dönemlerde dizde şekil bozukluğu da belirtiler arasına eklenir. Şişmanlık, hastalık belirtilerinin  daha şiddetli olmasına neden olur. Hastalık ilerledikçe, hastaların diz büküp oturmaları, çömelmeleri, merdiven inip çıkmaları, normal tuvaleti kullanmaları ve  normal namaz kılmaları zorlaşır.

Günümüzde ilaç sanayi hala kireçlemeye karşı kesin bir çözüm veya ilaç bulmuş değil. Bu hastalığı geçiştirmek için, ağrılarından geçici olarak kurtulmak için bir takım ağrı kesici ilaçlar üretmektedirler. Bu ilaçlar ise böbrek hastalıklarına ve diğer vücut organlarına verdiği tahrip ise oldukça fazladır.

Bu konu hakkında araştırma yapan İbrahim Saraçoğlu, çalışmaları sonucunda Anadolu çınarı tabir edilen ağacın yaprağında bu şifa kaynağını buldu. Derin yırtıklı Çınar yaprağı ile Kireçlenmeye karşı kürü hazırladı.

Kireçlenmeye Karşı Kürün Tarifi ve Yapılışı

  • 2 adet kurutulmuş büyük boy derin yırtıklı çınar yaprağı
  • 1 su bardağı su

Kireçlenmeye karşı küre geçmeden evvel çok dikkat edilmesi gereken birkaç noktadan bahsetmek gerekir. Kürümüzde kullanılması gereken çınar yaprağı derin yırtıklı olması gerekir.(yukarıdaki fotoğrafta Aa ile belirtilen yaprak). Toprağa düşmüş çınar yapraklarını kesinlikle kullanmayın. Çünkü; toprağın nemli olmasından dolayı, toprağa düşen yaprağın alt yüzeyi mantarlaşıyor. Çınar yaprağını dalından koparın. Koparılan derin yırtıklı çınar yaprağını 15 gün kadar gölgede bir bezin veya kumaşın üstünde, havadar bir yerde kurutun. Kesinlikle naylonun üstünde kurutmayın. Naylon üzerinde terleme olmasından dolayı mantarlaşma olacağından bu işlemi yapmayın. Kurutma işlemi yapılacak olan çınar yaprakları tam olgunlaşma döneminde koparılması gerekmektedir. Çınar yaprağı hafif sarı renge kaçmış ise olgunlaşmış demektir. Bu mevsim İstanbul için Ağustos ve Eylül’dür. Diğer bölgelerde daha erken olabilmektedir.

2 adet kurutulmuş derin yırtıklı çınar yaprağını( yukarıda anlatılan şartlarda) kaynamakta olan bir bardak suda kısık ateşte 1 dakika kaynatın. Demlenmeye bırakın. Sıcakken süzün. Ilıyınca akşam yemeklerinden önce ve gece yatarken içiniz. Bu kürü 1 ay kadar kullanın.

Dikkat! İleri derecede kireçlenmesi olanlar, bu kürü kullanmaya başladıktan 3 veya 4 gün sonra ağrılarım artı şeklinde şikayette bulunabilirler. Eğer ağrılarınız şiddetlendiyse  3 gün ara verin. 3 gün aradan sonra tekrar başlayın. 3 veya 4. güne gelince hissedilir bir şekilde ağrılarınız azalacak.

Ayrıca Çınar yaprağı, içerisinde bulunan maddelerden dolayı müthiş bir anti-depresyon ilacıdır.

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir