İbrahim Saraçoğlu El ve Ayakta Oluşan Mantar İçin Kür

İbrahim Saraçoğlu El ve Ayakta Oluşan Mantar İçin Kür
Oy Ver

Halk arasında yaygın olarak görülen el ve ayak mantarı, bulaşıcıdır. Aynı evde yaşayan bir kişide el ve ayak mantarı varsa, genelde evin diğer bireylerine de bulaşma ihtimali oldukça yüksektir.

ibrahim-saracoglu-ayak-mantari

ibrahim-saracoglu-el-mantari

 

Aynı evde yaşayan kişilerin mutlaka ortak kullanım eşyaları vardır. Bu durum, mantara yakalanmayı kaçınılmaz hale getiriyor. Peki el ve ayak mantarına kesin çözüm yok mudur?

İbrahim Saraçoğlu, el ve ayak mantarı, tırnak mantarı hakkında araştırmalar yaptı ve bu hastalığa kesin çözüm olabilecek kürü buldu.

El ve Ayak Mantarı İçin Kürün Tarifi ve Yapılışı

Malzemeler: 2-3 yemek kaşığı aynı safa bitkisi, 2-3 yemek kaşığı su

Yapılışı ve İnce Detaylar:

Vücudun muhtelif yerlerinde ve özellikle ellerde oluşan mantarlar için 2-3 yemek kaşığı aynı safa bitkisini, 2-3 yemek kaşığı suya koyunuz. Kısık ateşte lapa haline getiriniz. Ilıdıktan sonra tülbente sararak mantarlı bölgeyi kaplayacak şekilde üzerine koyunuz. En az 3 en fazla 10 saat etki ettiriniz.

Ayak parmakları arasında mantar var ise 1 avuç kadar aynı safa bitkisini 2 bardak kaynamakta olan suyun içine atıp 7 dakika  kaynatın. Ilıktan biraz daha sıcak haldeyken süzün. Kendinize bir leğen alın ve bu leğenin içerisine  mantarlı olan ayağınızı koyun. Ayak parmaklarınızı kapatacak kadar su ilave edin. Daha sonra ılıktan biraz sıcak olan ve süzülmüş aynı safa karışımını leğene ilave edin.   Ayaklarınızı 20 dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Ve bu işlemi her gün uygulayın.

Bu arada dikkat edilmesi gereken ince bir husus var ki o da çoraplardır. Ayağında mantar olan kişiler iplik veya koton çoraplar giymelidir. Ve giydiği ve kirlettiği bu çorapları eğer tekrar kullanacak ise kaynatıp ondan sonra giymelidir. Yoksa çoraba bulaşmış olan mantar hücreleri ölmez ve bu kür işlevsiz kalır.  Onun için mutlaka çoraplarınızı kaynattıktan sonra kullanınız.

Tırnak mantarınız var ise orta büyüklükte bir soğanı 150 derece ısınmış bir fırının içine atın. 6-7 dakika kadar pişirin. Daha sonra tırnak mantarı olan parmağınızın büyüklüğü kadar soğanın içini çıkarın ve ayağınıza geçirin. Soğan ılıktan biraz sıcak olacak şekilde olmalıdır. Akşamdan takın sabaha kadar takılı bir biçimde duracak. Bu işlemi 3 gün üst üste uygulayın.

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir