Hamilelik Gebelik Testi

Hamilelik Gebelik Testi
Oy Ver

Hamilelik (Gebelik) Testi Nedir ?

Hamilelik testi eczanelerden ucuz bir maliyetle satın alınabilecek bir cihaz ile kolayca yapılabilir. Hamilelik testi için satın alınan cihaza idrarınızdan damlattığınızda yaklaşık 2 ila 5 dakika içerisinde size sonucu söyler.

Hamilelik Testinde test cihazının önemi nedir?

Günümüzde farklı markalarda test cihazları bulunmaktadır. Her test cihazının kullanım şekli kendine göre ufak değişiklikleri olabiliyor. Bu yüzden mutlaka kullandığınız cihazın kullanma klavuzunu okuyunuz ve testi buna göre gerçekleştiriniz. Gebelik testinde idrar başka maddeler ile etkileşimde bulunmamış temiz, kuru bir cisme koyulmalıdır ve bu cisimden damlalık ve benzeri araçlar yardımı ile test cihazına damlatılmalıdır. Eğer cihazda tek çizgi görürseniz hamile değilsiniz anlamına gelir. Eğer çift çizgi görürseniz gebe olduğunuz anlamına gelir.Bazı durumlarda ise çizgi göremezsiniz buda testin geçersiz olduğunun işaretidir.Tekrar denemekte fayda vardır.

Neden hamilelik testi cihazını kullanmalıyız?

Günümüzde birçok kadın mide bulantısı adet gecikmesi gibi durumlarda hamileliğinden şüphelenmektedir ve hamile olup olmadığını öğrenmek için hastanelerde sıra beklemek acılı bir işlem ile kan vermek gibi testlere tabi olmaktadırlar ayrıyetten işin mahramiyet kısmına gelirsek çoğu kadın hamile olup olmadığını gizli bir şekilde öğrenmek ister. Kimisi eşine dostuna sürpriz için kimiside utanıp çekindiği için hamile olup olmadığını kendi başına öğrenmeyi tercih etmektedir. İşte bu gibi durumlarda eczanelerden kolayca temin edilebilen hamilelik testi cihazını temin edebilirler. Kadınların kendi başına yaptığı bu teste HPT yani “home pregnancy test” denilmektedir. Hamilelik testini yaptıramıyorsanız eğer hamile olup olmadığınızdan emin değilseniz gebelik belirtileri makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hamilelik testi her zaman doğru sonucu verirmi?

Evde yapılan HPT testleri her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Bazı durumlarda pozitif iken negatif negatif iken pozitif olabilir. Bundan tam anlamıyla emin olabilmek için bir doktora müracaat etmelidirler. Fakat çoğu durumda bu tür cihazların doğru sonucu verdiğini hepimiz biliyoruz. Bu birazda cihazın markasına ve kalitesine göre değişim göstermektedir. Bunun için eczacınızdan kesin bilgiyi alabilirsiniz.

Hamilelik testi hangi zaman dilimlerinde yapılmalıdır?

İlişkiye girer girmez hamilelik testi yapmak doğru değildir. Bu testi hastaneler de bile yapsanız doğru sonuca ulaşamayabilirsiniz. Veya ilişkiden bir kaç hafta sonra bile hamile olsanız dahi test negatif çıkabilir bunun için ilişkiden belirli bir süre geçtikten sonra bu testi yapmanız çok doğru olacaktır. Doğru olarak testi yumurtlamadan sonra 10 – 12 gün zaman zarfında yapmanız çok doğru olacaktır. Çünkü bu süre zarfında yapılan testin doğru sonucu verme olasılığı çok yüksektir.

Hamilelik testinin hatalı sonuç vermesinin sebebi nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer belirli bir süre geçmiş ise ve siz hamile olduğunuzdan eminseniz fakat negatif sonucu alıyorsanız kandaki HCG değerini test cihazının doğru algılayamamasından dolayı yanlış sonuçlar verebilir. Böyle bir durumda testin bir süre sonra tekrarlanması en doğru karardır. Bazı durumlarda da eğer hastalığınızdan dolayı bir takım ilaçlar kullanıyor iseniz ilaç kullanımını kestikten sonra hamilelik testini yapmanız en doğru karar olacaktır.

http://gebelikhesaplama.xyz/hamilelik-gebelik-testi/

11 thoughts on “Hamilelik Gebelik Testi

  Hande Tampınar

  (23 Temmuz 2015 - 01:41)

  hanımlar siz yinede eczaneden aldığınız küçük aletlere güvenmeyin. hastaneye gitmenizde fayda var ilk hamileliğimde habersiz kullanılan yanlış ilaçtan çocuğumu düşürme riskiyle 1 ay yatakda yatarak geçirdim.

  Ayşe Kahraman

  (23 Temmuz 2015 - 01:43)

  detaylı bilgileriniz için teşekkür ederim hamilelik sürecimde bana yardımcı olucaksınız 🙂

  Aslı İşlek

  (23 Temmuz 2015 - 02:33)

  acaba sadece aldığımız aletler mi hatalı yoksa işin içinde doktorlar da var mı bilemedim. yazınız için teşekkür ederim doğum yapıcak kardeşim için bir hayli bilgi var burada 🙂

  Emine Tezcan

  (23 Temmuz 2015 - 11:06)

  en güveniliri bence kan testi hanımlar alet pozitifi gösterse bile kan testi yaptırın derim ben

  Songül Duru

  (23 Temmuz 2015 - 12:14)

  yazınız için teşekkür ederim ama aletlerde çizgi çıkmamasından dolayı çıkan hatalar bazen negatif veya pozitif i de hatalı olabiliyor. güvenmeyenler bence bir doktora başvurmalı hevesiniz kursağınızda kalmasın hanımlar

  Sevim Tarak

  (23 Temmuz 2015 - 12:23)

  Merhaba bizde bebek istiyoruz ve esimde bende cok heyecanliyiz bugun doktora gittik ve bir yumurtaligin olusmaya basladigini soylede onumuzde ki on gun hamile kalma ihtimalimin cok yuksek oldugunu soyledi allah isteyen herkeze nasip etsin dusunmek bile cok heyacan verici:)

  Deniz aslan

  (23 Temmuz 2015 - 13:38)

  fortel gebelik testini tavsiye ederim. 2 kez kullandım 2sindede hatalı sonuç vermedi. deneyebilirsiniz 🙂 bu bilgileri bize sunduğunuz için teşekkür ederiz 🙂

  Deniz aslan

  (23 Temmuz 2015 - 18:22)

  teknoloji ve tıp o kadar ilerledi ki bence güvenebilirsiniz. bi önceki gebeliğimde kullanmştım ve doktora gitmedim sonuç aletin gösterdiği gibi oldu

  Merve Yaman

  (23 Temmuz 2015 - 18:26)

  Deniz hanım acaba hangi markayı kullandınız ? bence her marka aynı güveni vermiyor. bir doktora başvurulması gerek bence… sitedeki makaleler oldukça bilgi verici kaleminize sağlık teşekkürler. devamını bekliyoruz

  Melehat duran

  (23 Temmuz 2015 - 18:30)

  çocuk düşünüyoruz bakalım… buradaki bilgiler bize destek oluyor. fakat şüphelenip 2 kez test yaptırmama rağmen herhangi bir değişim olmadı hamilelik belirtilerine rağmen. sizin yazılarınıza dikkate alıp bir de doktora başvurucam sağolun yazılar için

  Fatih Eraslan

  (23 Temmuz 2015 - 18:34)

  bilgileriniz çok güzel karım ve ben takip ediyoruz keşke bir kitabınız olsa da onu okusak 🙂 ilk baştan başlayalım dedik. hiç bir bilgiyi kaçırmamak için. yazılarınız çok detaylı ve içerikleriniz çok güzel. bizimle paylaştığınız için sağolun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir