Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir
Oy Ver

Hamilelik yani gebeliğin en büyük habercisi her ne kadar adet gecikmesi olsa da adet gecikmesinden daha önce bile hamilelik belirtileri olabiliyor. Bu hamilelik belirtileri kişiden kişiye ve hamilelikten hamileliğe göre değişmektedir. Bir çok kadın hamileliğin ilerleyen dönemlerine kadar neredeyse hiçbir hamilelik belirtileri yaşamayabilir ya da bu belirtileri adet dönemi belirtileri ile karıştırabilir. Bu sebeple az sonra okuyacağınız hamilelik belirtileri sizde olmasa da bu hamile olmadığınız anlamına gelmez. Aynı zamanda bu hamilelik belirtilerinin biri veya birkaçının sizde görülmesi de kesin olarak sizin hamile olduğunuzu göstermeyebilir. Bir çok anne adayı gebe kaldığını fark edene kadar doğum kontrol haplarını kullanmaya devam ettikleri için bir telaş yaşıyorlar. Bu konuda yapılan araştırmalar neticesinde panik yapacak bir durum olmadığını gösteriyor. Hamilelik testi yaptırmak hamile olup olmadığınızın en kesin yöntemidir. Biz bu makalemizde olası muhtemel olan belirtilerinden bahsedeceğiz. Ayrıca az sonra okuyacaklarınız özellikle adet gecikmesi ile birlikte hamilelik testi yaptırmanız için size ipucu verebilir.

Yorgunluk Hamilelik Belirtisi Olabilir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Eğer hamile iseniz vücudunuzun iş yükü artacaktır ve metabolizmanız hem sizin hem de bebeğinizin gelişimini desteklemek için normalden daha hızlanır ve siz kendinizi normalden daha fazla yorgun ve halsiz hissedersiniz. Ayrıca progesteron adı verilen hormon hamilelik döneminde daha fazla salgılanır. Progesteron hormonu yatıştırıcı etkisinden dolayı yorgunluğunuzu arttırır. Normalden fazla uyuma ihtiyacı, yorgunluk ve halsizlik en fazla görülen hamilelik belirtilerindendir.

 

Göğüsler (Memelerde) Hassasiyet veya Büyüme Hamilelik Belirtisi mi?

Evet hamilelik belirtilerinden bir tanesi de vücudunuzda meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Bu değişiklikler memelerde büyüme, memelerde hassasiyet veya hafif ağrı olarak kendini gösterir. Bazen meme uçlarında renk değişikliği de anne adayına göre oluşabiliyor.

Kusma ve Mide Bulantısı Gebelik Habercisi mi?

Mide bulantısı ve kusma toplumda en çok bilinen hamilelik belirtisidir. Vücudunuzda meydana gelen hormonal değişimler nedeni ile günün her hangi bir vaktinde bulantı veya kusma olabilir. Baze hamileliklerde anne adayları kokulara karşı çok fazla hassaslaşırlar. Daha önce hoşlandığınız her hangi bir koku hamilelik döneminde sizi rahatsız edebilir. Bu durum midenizin bulanmasına ve kusmanıza sebep olabilir. Bu durum da yine hamilelik belirtilerindendir.

Bazı Yiyeceklerden Tiksinme ve İştah Açılması

Diğer bir hamilelik erken belirtisi de iştahın artmasıdır. Sürekli açlık hissi oluşabilir. Örnek verecek olursak her hangi bir yaz mevsimi meyve veya sebzesini kışın ortasında isteyebilirsiniz veya bunun tam tersi de olabilir. Bazı anne adaylarında önceden sevilen ve yenen meyve veya sebzelere karşı bir tiksinme de oluşabiliyor.

Sık İdrara Çıkma Hamilelik Belirtisi Olabilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Çok sık tuvalete çıkma hamileliğin oluşumundan bir hafta kadar sonra bile olabiliyor. Bazı anne adayları kabızlık yaşayabilir ve geceleri idrara çıkmak için çok uyanabilirsiniz. Bu durum yine bir hamilelik belirtisi olabilir.

 

Baş Dönmesi Hamilelik Belirtisi midir?

Gebelik kan dolaşımının genişlemesine neden oluyor ve tansiyonunuz düşebilir. Uzun vakit ayakta durmak gerektiğinde ya da aniden ayağa kalkma gibi durumlarda baş dönmesi yaşanabilir.

Ruh Halinizin Değişmesi Hamilelik Belirtisi Olabilir

Hamilelikte vücudunuzda hormonsal değişimler ruh halinizin değişmesine neden olabilir. Daha önce kolay kolay sinirlenmezken bu dönemde daha fazla asabi olabilirsiniz. Aynı zamanda streslide olunabiliyor. Bir anınız diğer anınıza benzemeyebilir. Bir an gülüyorken hemen ardından ağlayabilirsiniz de. Hamilelik döneminde duygusal gel gitler oldukça yaygın görülür.

Hafif Kanama Hamilelik Belirtilerindendir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Vajinal kanama bazı kadınlar için en erken hamilelik belirtisidir. Döllenmeden yaklaşık10 ile 14 gün kadar sonra oluşan ve çok kısa süren yerleşme adı verilen (implantasyon) kanamasıdır. Döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşmesi ile oluşur. Bu yerleşme kanaması çoğu zaman adet kanamasına denk gelebildiği için adet kanamasıyla da karıştırılabiliyor. Ancak bu kanama adet kanamasına göre farklıdır. Farkı ise çok daha hafif ve beneklenme şeklindedir. Adet döngüsündeki değişim veya düzensizliklerin bazı sağlık sorunlarına işaret edebileceği ihtimalinide unutmamak gerekir.

2 thoughts on “Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir