Hamile & Gebe Kalma Yöntemleri

Hamile & Gebe Kalma Yöntemleri
Oy Ver

Anne olmak birçok kadının hayalidir. Ancak hamile kalmak öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Birçok kadın bu hayalini gerçekleştirmek için her yolu denese de annelik duygusunu tatmaktan mahrum kalmaktadır. Çiftlerde sağlık açısından herhangi bir olumsuz etken bulunmasa dahi birçok dış etken hamile kalamamaya neden olabilmektedir. Bu yazımızda gebe kalma yöntemleri hakkında bilgiler sunarak hamile kalmayı hayal eden kadınlar için faydalı olmaya çalışacağız. Bu konuda öncelikle anne adayına dikkat etmesi gereken bazı önemli uyarılarda bulunmakta fayda var;

  • Eğer hamile kalmak istiyorsanız uyku düzeninize ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir yaşam düzeni oluşturmanız hamile kalmada en önemli etkendir.
  • Çocukluktan kalma herhangi bir genetik ya da sonradan oluşan rahatsızlığınız olup olmadığını kontrol ettirin. Çünkü bazı hastalıklar hamile kalmayı engelleyebilmektedir.
  • Doğurganlığı olumsuz yönde etkileyen alkol, sigara ve kafeini hayatınızdan çıkarın. Ayrıca bunları sizin gibi eşinizin de hayatından çıkarmasını sağlayın.
  • Eğer çok zorunlu değilse ilaç kullanımından uzak durun. Hamilelik üzerinde ağrı kesicilerin dahi tahmin edemeyeceğiniz zararlı etkileri oluşabilmektedir.
  • Hamileliği kolaylaştıracak besinleri tüketmeye özen gösterin. Omega-3, ceviz, süt ürünleri, kırmızı et ve deniz mahsulleri gibi içerisinde bol miktarda çinko, demir ve kalsiyum gibi vitaminler içeren besinlere yönelin.
  • Eğer hamile kalmak istiyorsanız en önemli nokta ise profesyonel bir destek almanızdır. Düzenli olarak aynı doktora kontrole gidin ve doktorunuzun önerilerini mutlaka uygulayın.

Takvim Yöntemi

Hamile kalmak için en sık uygulanan yöntemlerden birisi takvim yöntemidir. Bu yöntemde bir kadın için hamile kalmasına en uygun zaman belirlenmektedir. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki diğer zamanlarda da hamile kalınmaz diye bir kural yok. Peki gebe kalma yöntemleri arasında yer alan takvim yöntemi nedir ve nasıl işler? İşte sizlere bu sorunun cevabı;

Hamile Gebe Kalma Günleri

Kadınlarda genel olarak normal bir adet döngüsü 28 gün olarak kabul edilmektedir. Bu süre adet kanamasının başladığı ilk günden son güne kadar geçen süreyi kapsamakla birlikte 1. günden itibaren 10. güne kadar hamile kalma şansı oldukça düşüktür. 11. gün ve 18. günler arasında ise hamile kalma şansı son derece yüksektir. Ayrıca 14. ve 15. günler ise yumurtanın çatlama ve döllenme zamanı olarak en ideal günlerdir. 19. ve 28. günler arasında da yine gebe kalma şansı düşük olmaktadır. Yani takvim yöntemine baktığımızda adet kanamasının başladığı ilk hafta ile kanamanın olacağı son haftada gebe kalma şansı düşük görülmektedir. Elbette ki hamile kalma şansı düşük günlerde de hamilelik gerçekleşebilir. Ancak takvim yöntemi genel olarak hamilelik şansını artıran günleri bu şekilde göstermektedir.

Tüp Bebek Yöntemi

Gebe kalmak için uygulanan tedavi yöntemlerinden biriside tüp bebek yöntemidir. Kısacası tüp bebek yönteminde kadın ve erkeğe ait üreme hücreleri labarotuvar ortamı gibi bir ortamda birleştirilmesidir. Birleşme sonucunda oluşan embriyolar rahme aktarılarak tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.  Tüp bebek tedavisi günümüzde en sık uygulanan yöntemlerden birisidir. Bunun en önemli nedeni ise gebelik şansının en yüksek olarak gerçekleştiği tedavi yöntemi olmasıdır.

Gebe kalma yöntemleri hakkında bazı öneriler ve tedavi yollarından bahsettik. Eğer siz de gebe kalmayı istiyorsanız ve bu konuda çözüm arıyorsanız en doğru yönteme karar vermek için mutlaka doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz. Dengeli bir yaşamla hamile kalamıyorsanız doktorunuz size takvim yöntemi, tüp bebek ya da hapla hamile kalma gibi yöntemlerden birisini önererek hamile kalma konusunda en doğru kararı almanıza yardımcı olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu Kolay Hamile Kalmak Için Incir Kürü Ve Soğan Kürü Tarifi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir