Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik ve Evreleri

Hafta Hafta Gebelik ve Evreleri
Oy Ver

Gebelik sürecine baktığımızda 40 haftalık bir dönem karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemin başlangıcı olan son adet tarihinin ilk günüdür. Bütün hesaplamalar bu tarihe göre yapılmaktadır. Dönem sona erdiğinde sizden bir parça olacak ömür boyu hayatınızda olacak en değerli varlıklarınız arasında bulunacak bir bebeğiniz olacaktır. Hem anne hem de bebek sağlığı açısında hafta hafta gebelik olarak takip edilen bir süreçtir.

Gebelik hesaplamasının ardından haftalara ayrılan bu dönem aslında kendi arasında da evrelere ayrılmaktadır. Bunlara trimester adı verilmektedir Latince bir kelimedir anlamı ise 3 aylık dönemdir. Gebelik 9 ay 10 günlük bir zaman buda 40 haftaya denk gelmektedir. Gebe kalan kadınların ilk dikkat ettikleri durum adetlerine meydana gelen gecikmedir ve bütün yapılan hesaplamalar son setin ilk günü baz alınarak yapılır. Gebelik planlayan bir kadın son adet tarihlerinin ilk gününü not ederse hesaplama açısından bir kolaylık olacaktır.

Az önce bahsettiğim trimester evrelerine bakarsak ilk olarak 1. Trimester dönemi ilk üç aylık dönemi oluşturur. 2. Trimester dönemi ikinci üç aylık kısım ve 3. Trimester dönemi son 3 aylık kısmı oluşturmaktadır. Biraz daha ayrıntısına girecek olursak ilk trimester döneminde bebeğin organ gelişimin olduğu döneliğinmdir bu evrede anne adayları daha dikkatli olmalıdır doktor kontrolü dışında ilaç kullanmamalıdırlar ve gebeliğin ilk 13 haftasını kapsamaktadır.
2. Trimester dönemindeyse anne adayı artık gebeliğe alışmıştır ve karnı dışarıdan bakınca yavaş, yavaş belli olmaya başlar ve 14 ile 26 haftalık dönemleri içine alır.
3. Trimester evresinde gebelik sonlanacaktır 27 ile 40. Haftaları içine alır. Doğum hazırlarının yapıldığı ve heyecanın arttığı bir dönemdir.

Hafta Hafta Gebelik Sitesi www.gebelikbilgisi.com

Gebeliğin onaylanmasından sonra ilk yapılan test ilk muayene olmaktadır. Bu muayenede ultrason ile rahme bakılır, kan uyuşmazlığı testleri yapılır. Gebeliğin 11 ile 14. Haftalarına gelindiğinde ikili tarama testi yapılarak bebeğin ense kalınlığı ölçülür. 16 ile 20. Haftalardaysa üçlü yada dörtlü tarama testleri yapılmaktadır. Anne adayları gebelik döneminde şeker hastalığı yönünden değerlendirilir bunun için gebelikte şeker yükleme testi 24-28. Haftalarda uygulanmaktadır. Son olarak gebelik ile ilgili merak ettiklerinizi, karşılaşılan bütün soruların cevaplarını www.gebelikbilgisi.com adresinden edinebilirsiniz.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir