gut hastaligi

Gut Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

Gut Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Belirtileri
Oy Ver

Gut nedir?

Gut hastalığı; eklem çevresinde oluşan artritlerin şişme ve kızarıkları beraberinde getiren bir tıbbi durumdur. Gut genellikle ayak başparmağını etkiler, ama aynı zamanda diz, ayak bilekleri, dirsekler, başparmak veya diğer parmaklar da dahil olmak üzere diğer eklemleri de etkileyebilir. Kadınlarda gut hastalığı genellikle menopoz sonrasında olur.

gut hastaligi

Gut hastalığında, ayak eklemlerinde iltihaplanmalar meydana gelir ve dayanılmaz derecede acı verir. Tedavi ile bu ağrı ve iltihap yok olur. Fakat sonradan tekrarlayabilir. Ağrı şiddetli olsa da tedaviler etkili olmaktadır.

Kronik gut hastalarının eller, dirsekler, ayaklar veya kulak memesi gibi yumuşak et alanlarında sert ve minik topaklar hissedebilirler.

Gut hastalığı nedenleri?

Kandaki ürik asit fazlalığı gut hastalığına neden olur. Fazla ürik asit genellikle böbrekler yoluyla filtrelenir ve idrardan geçer. Vücut çok fazla ürik asit üretilmesi ya da salgılanmasında başarısız olursa, ve eklem ve tendonlarda şişlik, kızarıklık ve basınçlı ağrı olur.

Gut hastalığının en yaygın nedenleri, aşırı alkol tüketimidir. Bu hastalığın zenginlerde görülmesi “kralların hastalığı” olarak anılmasına neden olmuştur. Stres, kullanılan bazı ilaçlar, böbrek rahatsızlıkları, enzim eksiklikleri, kurşun zehirlenmesi, sedef ya da anemi, organ nakli, diyabet, obezite, yüksek kan basıncı gut hastalığının diğer nedenleridir.

Gut hastalığı belirtileri nelerdir?

  • Eklemlerde kronik ağrılar olabilir.
  • Bir eklemde ani, şiddetli ağrı, şişme
  • Eklemin aşırı hassasiyeti
  • Eklem etrafında kırmızı veya mor deri

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir