Gripten Korunmanın Altın Yolları

Gripten Korunmanın Altın Yolları
Oy Ver

Yaz mevsiminin sona ermesi ile beraberinde artık havalar oldukça serinledi. Birbirinden tehlikeli grip virüsleri de yola koyuldu. Bu mevsimi mutlaka en az hasar ile atlatmalısınız. Gripten korunmak için nelere dikkat etmeliyiz? Ellerinizi mutlaka sık bir şekilde yıkamalısınız. Ellerinizi sık yıkadığınız takdir de el yolu ile bulaşan yani temas yöntemi ile rahatlıkla bulaşabilen virüslere karşı oldukça iyi bir korunma oluşturmuş olursunuz. Hapşırdığınız takdir de ağzınızı eliniz ile kapatırsanız etrafa dokunduğunuz takdir de bu virüsler günlerce oralar da yaşayabilmektedir. Kışın hasta kişilerden mutlaka uzak durmalısınız. İnsanlar hasta olmasalar bile mutlaka kalabalık ortamlardan uzakta durmalısınız. Eğer bazı durumlarda işinizden ötürü sürekli olarak tokalaşmanız gerekiyor ise mutlaka ellerinizi sık yıkamalısınız.

Besinlere Mutlaka Dikkat Edin!

Tükettiğiniz besinlere de dikkat etmelisiniz. Grip için hangi besinlere dikkat edilmelidir? Bolca meyve ve sebzeler tüketin. C vitaminini asla eksik bırakmayın. Bu mevsimde sigara ve alkol kullanımını tamamen kaldırmalısınız. Eğer sigara ve alkol kullanmakta iseniz bağışıklığınız oldukça azalır. Gribe oldukça sık bir şekilde yakalanmanızdaki en önemli faktör sigara ve alkol kullanımıdır. Ayrıca asla stresli olmamalısınız. Stres hem bağışıklık sisteminizi yavaşlatır hem de gribe yakalanmanızı kolaylaştırır. Bolca egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yaparsanız vücut ısınız artar ve terleme yolu ile sıvılarınız tazelenir. Ayrıca toksinlerinizin atılmasında da büyük fayda vardır. Düzenli bir şekilde egzersiz, spor yapan kişiler de grip oldukça az görülmektedir.

Yoğurt Tüketimine Ağırlık Verin!

Bolca yoğurt tüketmelisiniz. Yoğurdun gribe faydası nelerdir? Her gün bir tabak yoğurt tüketmeniz soğuk algınlığınızı %25 oranında düşürmektedir. Bu da bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış bir durumdur. Gün içerisinde sürekli olarak sıcak çorbalar içmelisiniz. Özellikle de sıcak tavuk suyu çorbası hem sıvı açısından hem de yine protein açısından faydalı olmaktadır. Ayrıca burun ve boğaz sorunlarınızı da en aza indirir. Vitaminleri asla ilaç olarak almamalısınız. Meyvelerden aldığınız vitaminler doğal olduğu için etkilerini çok daha çabuk görürsünüz. Vitaminleri ilaç olarak doktorunuz tavsiye etmediği sürece eczanelerden kendi başınıza almanız sizlere faydadan çok zarar sağlayabilir.

Bir diğer önemli nokta ise antibiyotik ilaçlarına hemen sarılmamalısınız. Grip olduğunuz takdir de bu ilaçlara sarılmamalısınız. Bir hafta içinde iyileşmediğiniz takdir de bu enfeksiyonlar geliştiği için mutlaka doktor kontrolünde ilaç almalısınız. Aşılarınızı mutlaka yaptırmalısınız. Eylül veya Kasım ayları içinde mutlaka grip aşısı olmalısınız. Özellikle de kronik hastalığa sahip olanlar veya bağışıklık sistemi düşük olanların mutlaka aşı yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Bir diğer önemli faktör ise bolca su içmeniz gerektiğidir. Özellikle de hastalandığınız zamanlarda ılık su, bal, limon, zenceil, adaçayı, ıhlamur çayı gibi içecekleri almalısınız. Süt ve sütlü içecekleri de soğuk algınlığı zamanında içmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü bu içecekler vücut salgılarınızda koyulaşma sağlamaktadır.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir