Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte İlaç Kullanımı
Oy Ver

Gebelik süreci anne adaylarının bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için her türlü zararlı davranıştan kaçındığı bir süreçtir. Özellikle bu süreçte anne adayları ilaç kullanmaktan çekinir. Birçok kişi gebelikte ilaç kullanmanın yanlış olduğunu söyler ve anne adayı bazı rahatsızlıklar yaşasa dahi ilaç kullanmaktan kaçınır. Oysa ki gebelikte ilaç kullanımı doktor kontrolündeyse ve doktorunuz tarafından önerilen reçeteli bir ilaç kullanıyorsanız endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Gebelik sürecinde ilaç kullanırken elbette ki dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Aksi halde bilinçsizce kullanılan ilaçlar bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. İşte sizlere gebelikte ilaç kullanımı hakkında dikkat etmeniz gereken öneriler;

  • Gebelikte ilaç kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli kural tıbbi bir durum ya da şikayetiniz olmadıkça ilaç kullanmaktan kaçınmak, eğer kullanacaksanız da mutlaka doktorunuza danışmaktır.
  • Gebelik sürecinde özellikte son adet tarihinden itibaren 31. gün ve 71. günler arası teratojen dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu süreçte bebeğinizde olumsuz bir etki oluşmasını istemiyorsanız kesinlikle ilaç kullanımından kaçınmalısınız.
  • Gebelikten sonraki 2 hafta da ilaçlar bebeği ya etkilemez ya da düşük yapmanıza neden olur. Bu nedenle bu haftalarda da ilaç kullanmamanız önerilir.
  • Gebelikte en sık kullanılan ilaçlar aspirin ve asetaminofendir. Asetaminofen yani diğer adıyla parasetamol gebelik sürecinde kullanılabilecek en güvenilir ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç olarak bilinmektedir. Ancak bu ilacın dahi yüksek dozda kullanılması ki bu intihar girişimidir anne adayında hasara ve bebeğin ölümüne neden olabilir.
  • Aspirin ise düşük dozlarda kullanılsa dahi bazı riskli gebelik süreçlerinde kullanılmaktadır.

Gebelikte ilaç kullanımı aslında hassasiyet isteyen bir konudur. Anne adayı çok zorunlu olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmalıdır. Eğer ilaç kullanmak zorundaysa mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir