Gebelikte Cinsellik

Gebelikte Cinsellik
Oy Ver

Gebelik dönemi bir kadının yaşamını baştan aşağı etkileyen bir süreci kapsar. Bu süreçte hem fiziksel, hem de psikolojik değişimler yaşanır. Yaşamın her anında önem taşıyan cinsellik konusu da gebelik sürecinde önemlidir ve birçok çiftin cinsel yaşamı bu süreçte olumsuz etkilenmektedir. Özellikle de ilk kez anne olacak adaylar gebelikte cinselliğe karşı bir soğukluk hissedebilmektedir. Gebelikte cinsellik genellikle bebeğe zarar vereceği korkusuyla ya da düşüğe neden olabileceği düşüncesiyle ikinci plana atılan bir durumdur. Oysaki hamileliğinde herhangi bir risk oluşmayan ve normal bir gebelik yaşayan anne adayları cinsel yaşamlarına devam edebilirler. Sizlere bu konuda gebelikte cinsellik hakkında en çok sorulan sorularla cevap vermek daha faydalı olacaktır. İşte sizlere gebelikte cinsellik hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları;

  • Hamileyken cinsel ilişki zararlı mıdır?

Normal bir gebelik yaşıyorsanız gebeliğin son gününe kadar cinsel ilişkiye girmenizde sakınca yoktur. Amniotik sıvı adı verilen kese bebeğinizi korumaktadır ve cinsel ilişki sırasında erkeğin organı bebekle temas etmez.

  • Gebelikte cinsel ilişki düşüğe yol açar mı?

Başta da belirttiğimiz gibi normal bir gebelik süreci yaşayan anne adayları için cinsel ilişki zararlı değildir. Çoğu çift cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğunu düşünse de düşüğe neden olan etken başka faktörlerden kaynaklanmaktadır.

  • Orgazm olmak erken doğumu tetikler mi?

Orgazm olmak hiçbir şekilde erken doğumu tetiklemez ve erken doğuma neden olmaz. Sadece rahim kasılmalarını artırmaktadır ve bu kasılmalar da doğum sırasında oluşan kasılmalardan farklıdır.

  • Gebelikte cinsel ilişkiden kaçınılması gerekilen durumlar nelerdir?

Gebelikte cinsellik birçok kadın için risk taşımasa da bazı durumlarda kaçınılması gereken bir durumdur. Eğer geçmişte düşük yaptıysanız ve yine düşük riskiniz varsa, geçmişte erken doğum yaptıysanız ya da yine erken doğum riskiniz varsa, çoğul gebeliklerde, amniotik sıvınız gelmeye başladıysa, vajinal kanamanız varsa, plasenta rahim ağzını kapatıyorsa ya da rahim ağrı erken açıldıysa kesinlikle cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekir.

Eğer gebelik sürecinde sizin için cinsel ilişkiye girmek zorlaştıysa ve artık cinsellikten zevk alamıyorsanız sarılma, öpüşme, masaj yapma ya da okşama gibi diğer yolları deneyerek cinsel yaşamanızı devam ettirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir