Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme
Oy Ver

Gebelik sürecinde en dikkat edilmesi gereken nokta annenin beslenmesidir. Anne adayı hem kendi ihtiyacı için, hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için beslenme düzenine dikkat etmelidir. Ayrıca gebeliğin son üç aylık döneminde anne adayının beslenme şekli ve kilosu da bebeğin doğumdaki ağırlığını belirlemektedir. Beslenme konusunda ilk olarak folik asit tüketiminin önemi üzerinde durulur. Hatta folik asit gebelik öncesi dönemde de gebe kalmak isteyenlerin mutlaka alması gereken bir vitamindir.

Peki gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Anne adayının gebelik sürecinde beslenme düzeninde dikkat etmesi gereken öneriler şunlardır;

 • Gebelik sürecinde hayatınızın her döneminde olduğu gibi bu dönemde de tek yönlü beslenmeden kaçınarak karbonhidrat, protein, yağ ve diğer tüm vitaminlerden vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar tüketmelisiniz.
 • Normal sürece göre günlük 300 kalori daha fazla tüketilebilir. Yani günde 2300 kalorilik bir beslenme programı uygulamalısınız.
 • Yemeklerde kullandığınız tuz oranını azaltmalı, mümkünse yemeklere iyotlu tuz kullanmalısınız.
 • Anne adayları yağ tüketimini mümkün olduğu kadar azaltmalı ve sağlık açısından da en faydalı yağlardan olan sızma zeytinyağını tercih etmelidirler.
 • Gebelik sürecinde sağlıklı beslenmenin önemi daha da artmaktadır. Bu nedenle anne adayları kesinlikle hazır gıdaların tüketiminden kaçınmalıdır.
 • Haftada 2 gün kırmızı et, en az iki günse balık çeşitlerinden tüketmeleri önemlidir. Diğer günlerde ise beyaz et tüketmeleri önerilir.
 • Mevsime uygun taze sebze ve meyvelerin tüketimine bolca yer verilebilir. Meyve ve sebzelerin sağlık açısından en faydalı besinler olduğu unutulmamalı, yemeden önce bolca yıkanmalıdır.
 • Anne adaylarının gebelikte beslenme süreci ile ilgili dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta da katkı maddesi içeren salam, sosis ve sucuk gibi yiyeceklerin tüketiminden kaçınmaktır.
 • Gebelikle birlikte azaltılması gereken çay ve kahve tüketiminin yerini süt ve taze sıkılmış meyve suları almalıdır. Anne adayları hazır meyve suları ve kola tüketiminden de kesinlikle kaçınmalıdır.
 • Hamur işleri, kek ve bisküvi gibi besinlerden de uzak durulması gerekir. Ayrıca baklava ve diğer şekerli tatlıların tüketimini de en aza indirmek önemlidir.
 • Gebelikte beslenme listenizden eksik etmemeniz gereken besinlerden birisi de yumurtadır. Oldukça kaliteli proteinler içeren yumurtayı daha sık tüketebilirsiniz.
 • Omega yağ asitleri açısından zengin olan ceviz, badem ve kuru incir tüketimi de önemlidir. Ancak kuruyemişleri birkaç adetten fazla tüketmemeye özen gösterin.

Gebelikte beslenme önerileri hakkında birkaç önemli uyarıdan bahsettik. Bu süreçte en dikkat etmeniz gereken nokta ise sıvı tüketimidir. Özellikle suyun yerini başka hiçbir şeyin tutmayacağını bilmelisiniz. Hem sizin sağlığınız, hem de bebeğinizin beyin gelişimi için susamasanız dahi bol su içmeye çalışın. Günde en az 10 bardak su tüketmeyi alışkanlık haline getirmeli, 2-3 bardak da süt tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir