sirt agrisi

Gebelik Testi & Gebelik Takvimi & Hafta Hafta Gebelik

Gebelik Testi & Gebelik Takvimi & Hafta Hafta Gebelik
Oy Ver

Bebek bekleyen bayanların çoğunluğu gebelik testi ile bu heyecanlarını kesinliğe kavuşturmaktadır. Hamile olduğunu öğrenen bayanlar öncelikle kendi yöntemleriyle ya da doktorlarına danışarak kaç aylık ya da haftalık hamile olduklarını bilmek ister. ”Acaba kaçıncı aydayım, kaç aylık hamilelik sürecindeyim ya da kaç ayım kaldı?” gibi sorular gebelik sürecinde her kadının kafasında soru işaretidir. Bu sorunun kafa karıştırmasının en önemli nedeni ise bir ayın dört hafta olmamasından kaynaklanmaktadır. Bazı aylarda 3 günlük fazlalık oluşabiliyor. Bu noktada ay hesabından uzak kalarak gebeliğin 40 haftalık bir süreç olduğunu ve hafta hesabının daha doğru sonuçlar vereceğini bilmek gerekir. Hafta hafta gebelik sürecini sitemizdeki makalelerden detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

Gebelik hesaplama için doktorlar tarafından kabul edilen ay ve haftalar ise şöyledir;

4-5 haftalık gebeliklerde 1 aylık süreç tamamlanmış kabul edilir. 8-9 haftanın bitmesiyle 2. ay, 12-13. hafta bittiğinde ise 3. ay bitmiş kabul edilir. 16-17. haftaların bitmesi 4.ay, 20-21. haftaların bitmesi ise 5. ayın bitmesidir. 24-25. haftalar 6. ayın, 28-29. haftalar 7. ayın, 32-32. haftalar ise 8. ayın bitmesidir. 36. haftanın bitmesiyle birlikte ise gebelikte 9. ay bitmiştir ve sonuncu aya adım atılmıştır. 40 hafta bittiğinde 9 ay 10 gün denilen gebelik süreci yani 280 gün tamamlanmış olur.

Gebelik haftası hesaplama yöntemi sayesinde kaçıncı haftada olduğunu bilerek doğuma ne kadar kaldığını ya da sizi bulunduğunuz haftada nasıl süreçler beklediğini görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir