Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır

Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır

Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır
Oy Ver
Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır
Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır

Gebelik kadınlarda üreme hücresi görevi gören yumurta ile erkek üreme hücresi olan spermin birleşmesi sonucu bebeğin oluşmasıdır. Yani gebelik nedir sorusuna bebeğin anne adayının rahmine düşmesi sonucu büyümeye başlamasından doğuma kadar geçen evre denilebilmektedir. Gebelik erkek hücreleri ile kadın hücrelerinin birleşmesi anında başlayan bir süreçtir. Gebelik her ne kadar fizyolojik bir olay gibi görünse de, gebelik üzerinde psikolojinin, beslenmenin ve sosyal yaşamın da etkileri bulunmaktadır. Gebe kalmak için en uygun süreç ise iki adet kanamasının ortasındaki günlerdir. Özellikle 14. ve 15. günler gebe kalmak için en ideal günlerdir. Cinsel ilişki esnasında kadının rahmine boşalan erkeğin spermleri rahim içine doğru hareket eder. Erkek spermlerinin kadın vücudundaki yaşama süresi ise yaklaşık olarak 3 gündür. Döllenmiş yumurta tüplerde ilerleyerek birkaç gün içinde rahim içine gelmekte ve yumurtanın döllenmesi, rahim içine yerleşmesi sonucunda da adet görme olayı durarak gebelikten haberdar etmektedir.

Gebelik Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Birçok kadının hayali olan gebelik yukarıda kısaca bahsettiğimiz süreci kapsamaktadır. Bundan sonrasın da ise anne adayı gebeliğe dair belirtilerle karşılaşmaktadır. Peki gebelik nasıl anlaşılır? Gebelik hesaplama nasıl yapılır. Gebeliği işaret eden ilk belirti adet gecikmesidir. Eğer adetiniz 1 hafta ya da 10 gün geciktiyse mutlaka bir test yaptırmalı ya da doktor kontrolünden geçmelisiniz. Gebeliği işaret eden diğer belirtiler ise şunlardır;

Gebelik Belirtileri

  • Bulantı ve kusma
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Kasıklarda ağrı
  • Göğüslerde şişlik ve hassasiyet
  • Göğüs uçlarında koyulaşma
  • Sık idrara çıkma
  • Sürekli uyku isteği

Elbette ki adet gecikmesi ile birlikte bu belirtilerden bazılarını yaşayabilirsiniz. Ancak bu belirtilerden biri ya da birkaçı ile karşılaştığınızda kesin olarak hamile olduğunuz söylenemez. Gebelik nasıl anlaşılır sorusuna en net yanıt gebelik testidir. Yalnız gebelik testi için adetinizin en az 1 hafta gecikmiş olması gerekir. Çünkü bazı kadınlarda 4-5 günlük gecikmeler normal olabiliyor. Kesin olarak gebeliğinizden emin olmak isterseniz öncelikle ev testi yapabilir, sonuçtan emin değilseniz de bir hastaneye giderek gebelik için kan testi yaptırabilirsiniz. Kesin gebelik tanısı için gebelik testi ve ultrason muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Gebe olduğunuzu farkettiğiniz andan itibaren hafta hafta gebelik takvimini takip ederek haftalık olarak gebelik süreçlerinde meydana gelen değişimleri kontrol edebilirsiniz.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir