Erken Doğum Belirtileri

Erken Doğum Belirtileri
Oy Ver

Erken doğum gebeliğin 37. haftası dolmadan meydana gelen doğumlardır. Hamilelikteki en önemli risklerden birisi erken doğum olmakla birlikte herhangi bir sakatlık olmadığı halde yeni doğan bebeklerdeki ölüm oranlarının %75’inin nedeni de erken doğumdur. Bununla birlikte erken doğan bebekler yaşamları boyunca çeşitli sorunlar da yaşayabilirler. Bunun nedeni ise bebek ne kadar erken doğarsa risklerin de o kadar artmasıdır. Aslında dikkat edilmesi gereken nokta erken doğum tehlikesini fark edebilmektir. Çünkü bazen erken doğum durdurabilir ya da geciktirilebilir. Peki erken doğum belirtileri nelerdir? İşte anne adaylarının gebeliklerinde dikkate almaları gereken erken doğum belirtileri;

Erken Doğum Yapanlar

  • Erken doğumun en önemli belirtisi aniden başlayan ve giderek sıklaşan kasılmalardır. Ancak her kasılma da erken doğumun habercisi sayılmaz. Eğer kasılmalar 1 saatte 4 ya da daha fazla oluyorsa bu durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız.
  • Kasıklarda ağrı ve krampların oluşması da erken doğum belirtileri arasında yer alır. Geçmeyen bel ağrısı ve vajinal akıntılar da bu belirtileri destekliyorsa acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
  • Karın ağrısı ve karın bölgesinde oluşan sertleşmeler de yine dikkate alınması gereken belirtiler arasında yer alır.
  • Suyun gelmesi ya da vajinadan çok fazla sulu akıntının gelmesi de belirtiler arasında yer alır.
  • Karından aşağıya doğru baskı hissi yaşanması da erken doğum belirtileri arasında sık görülenlerdendir.
  • Lekelenme ya da kanama olması durumu halk arasında nişan gelmesi olarak da adlandırılan bu durum erken doğumun en önemli belirtisi olmakla birlikte en kısa sürede doktorunuzla irtibata geçmenizi gerektiren belirtilerden biridir.

Erken doğuma dair belirtileriniz başladıysa öncelikle yaptığınız bir iş varsa bırakın ve sol yanınıza doğru dönerek uzanın. 2-3 bardak sıvı tüketin ve 1 saat içerisinde belirtiler geçmiyorsa doktorunuzla irtibata geçin. Belirtiler her zaman için erken doğum belirtisi olmayabilir. Bu nedenle kesin teşhis için mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir