Enerji Veren Doğal Gıdalar

Enerji Veren Doğal Gıdalar

Enerji Veren Doğal Gıdalar
Oy Ver

Günümüzde insanlar enerji ihtiyaçlarını mutlaka karşılamalıdırlar. Eğer enerji ihtiyaçları karşılanmazsa kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Ayrıca vücutda yeteri miktarda enerji bulunmaz ise çeşitli hastalıklar da beraberinde gelebilmektedir. Bazı durumlarda enerji ihtiyaçları fiziksel olarak karşılanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse günlük olarak düzenli egzersiz yapmak fiziksel olarak gün içerisinde dinamik, enerjik kalabileceğiniz aktevitelerdendir. Bu yüzden fiziksel olarak enerji alımına da dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra stresten uzak kalmak da enerjimizi dengeli tutacaktır. Ancak her ne kadar fiziksel olarak enerji alıyor olsak da gıda bazında da enerjimizi karşılayacak besinlere yönelmeliyiz. Günde 3 – 4 öğün yemek yiyor olabilirsiniz ancak enerji veren gıdalar ile beslenmezseniz yediğiniz yiyecek vücudunuzun çeşitli ihtiyaçlarını karşılıyorken enerji ihtiyacınızı karşılayamamaktadır.

Faydalı Enerji Veren Gıdalar Listesi

Enerji veren gıdalar olarak yaban mersini en çok tercih edebileceğimiz besinler arasındadır. Yaban merisini özellikle de Anadolu bölgesinde ilaç olarak kullanılmakta olan oldukça faydalı bir bitkidir. İnsanların yaşlanma etkilerini oldukça azaltır. Buna ek olarak da içerisinde bulunan aşırı C vitamini nedeni ile vücudumuza enerji vermektedir.

Mide içerisinde barındırdığı aşırı çinko ve demir miktarı ile metabolizma için son derece faydalı bir yiyecektir. Ayrıca B-12 vitamini oldukça yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Midyeyi takiben muz özellikle de insanların kan şekerinin düşmesine engel olmakta ve kan şekerini dengelemektedir. İçeriğinde ise son derece yüksek oranlarda lif bulunmaktadır. Ayrıca vücudumuzda biriken ve atılması gereken bütün toksinleri de vücudumuzdan atar. Muz oldukça kaliteli bir enerji veren besindir. Vücuda enerji vermekte olan birçok meyve vardır. Ancak muz aralarında en yüksek kalori değerine sahip olan muz olarak bilinmektedir.

Tatlı Patates C,E, B6 Vitaminlerine ve Lif’e Sahip!

Tatlı patates de yine içerisinde yüksek miktarda lif barındırır. Bunun yanı sıra içerisinde C, E ve B6 vitaminlerini barındırmaktadır.  Kalori açısından da oldukça az kaloriye sahiptir. Oldukça düşük kalorili olduğu halde içerisinde oldukça zengin olan çeşitli faydalı bileşenler vardır. En çok enerji veren besinler arasında yer almaktadır. İçerisinde A vitamini oldukça yüksek oranlarda bulunmaktadır. Bu yüzden beyin ve göz gelişimi için, cildimiz için son derece önem arz eden besindir.

Kırmızı fasulye de enerji açısından dikkat çeken besinler arasındadır. İçerisinde barındırdığı zengin protein ile vücudun protein ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu fonksiyonları nedeni ile kırmızı fasulye tüketerek oldukça uzun vakitlerde tok kalabilmektesiniz. Ayrıca günlük olarak gereken enerji ihtiyacınızı da kırmızı fasulye gayet güzel bir şekilde karşılayabilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Enerji Veren Kür

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir