Emziren Anneler Ne Yemeli

Emziren Anneler Ne Yemeli
Oy Ver

Emziren anneler hem kendi dokularını koruyup sağlıklı kalmak hem de bebeği için salgılanan sütün kalitesini korumak zorundadırlar. Salgılanan sütün kalitesini belirleyen temel, annenin beslenme düzeninde yer alan kaliteli protein kaynaklarıdır. Emziren annenin normal beslenme düzenine eklediği fazladan 1 yumurta ve yağsız 150 gr et (tavuk, balık ya da kuru baklagil) bebeğin kan ve doku gelişimi için yeterli olacaktır.

 Emzirme döneminde annelerin alması gereken besin öğeleri:

  • Emziren annenin demir depoları bebeğe geçmektedir. Annenin demir içeriği yüksek besinler olan et, balık, yumurta, yağlı tohumlar ve kuru baklagillerden yüksek öğünlerle beslenmesi gereklidir.
  • Emziren anneler beslenme düzenlerinde demir emilimini engelleyen çay ve kahveden uzak durmaları önerilmektedir. Bunun yerine demir emilimini destekleyen C vitamininden yüksek sebze ve meyvelere yer vermelidir. Emziren annenin günlük beslenme programı içeriğinde en az 5 porsiyon sebze ve meyveye yer vermeleri gereklidir.
  • Emziren annenin kalsiyuma olan ihtiyacı bu dönemde artar. Kalsiyumdan zengin besinlerden süt, yoğurt ve peynir gibi ürünler, emziklilik döneminde önerilen miktarlarda alınmalıdır.
  • Emziren anneler, yemekleri pişirme yöntemi olarak haşlama, buğulama, fırında veya ızgarada pişirme şekilleri tercih edilmelidir. Yemeklerde kullanılan tuzların iyotlu olmasına da dikkat edilmelidir.
  • Emziren annelerin B12 vitaminine ihtiyaçları artmıştır. Tam tahıllı ekmekler ve işlenmemiş tahılları tüketerek vitamin B12 alımına önem verilmelidir.
  • Emziren annelerin D vitamini ihtiyacı da artmıştır. Bu yüzden emziren annelere güneşli havalarda hafif yürüyüşlere çıkması önerilmektedir.
  • Emzikli annelerin suya olan ihtiyacı normal beslenen kadınlara göre neredeyse iki katıdır. O yüzden emziren anneler mutlaka günde en az 3 litre su tüketmelidir. Su anne sütünün kalitesini ve miktarını düzenleyici etkiye sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir