Dil Sararmasının Sebepleri Nelerdir

Dil Sararmasının Sebepleri Nelerdir
Oy Ver

Dil üzerinde beliren çeşitli sararmalar ve birçok renk değişimleri insanların en sık başına gelen sağlık sorunları arasındadır. Dil sararmasının sebepleri arasında ağız ve dil ile alakalı olan çeşitli sağlık sorunları oldukça önemli rol oynamaktadır. Diyabet hastalığından soğuk algınlığına kadar uzanan bu problemler yine dil üzerinde sararmalara yol açmakta ve bunun yanında da çeşitli belirtiler göstermektedir. Vitamin eksikliği dil sararması yapar mı? Ağız ve diş sağlığı doktorları, dil üstündeki beliren sararmaların nedenleri arasında vitamin eksikliklerinde kaynaklı olabileceğini belirttiler.

En Sık Görülen Sebep Vitamin Eksikliği

Vitamin eksikliği için ise hücrelerin sürekli olarak yenilenmesi, vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı sağlam bir şekilde direnç kazanması ve yine vücut fonksiyonlarının doğru ve stabil bir şekilde çalışmasını sağlamada vitaminler vücutta rol oynar. Hangi vitaminlerin eksikliğinde dil sararması olur? Vücutta vitamin eksikliği bulunduğu durumda çeşitli şikayetler de ortaya çıkabilmektedir. Bu şikayetlerden bir tanesi de tabi ki dil üstündeki renk değişimleri, sararmalardır. Özellikle de B12 vitaminin eksikliği sırasında dil sararmaları oluşabilmektedir. Diyabet de ünsilün üretimi düşüklüğünden veya ünsülin etkisi için ortaya bir direnç gelmesinden dolayı meydana gelen bu diyabet hastalığının belirtileri, şikayetleri arasında yine dilde sararmalar gözlenebilmektedir. Astım da yine solunum yollarında ortaya çıkmış olan bir çeşit iltihap nedeniyle solunumun daralmasına astım hastalığı denilir. Astım hastalığının en çok görülen belirtisi ise nefes alış verişinde gereksiz olan zorlanmalardır. Fakat bu belirtileri arasında yaşanılan bir başka belirti ise dil sararmasıdır.

Hastalıklar Sonucunda Dil Sararması Oluşabilmekte!

Yine genel olarak her ne kadar yaz aylarında sık görülse de kış aylarında da sık görülen grip hastalığında vücudun direncinin düşmesi, vitamin azalması yine dil sararmalarına neden olabilmektedir. Bu da uzun süren araştırmalar sonucunda başarıyla kanıtlanmış olan bir durumdur. Dil sararmasının vitamin eksikliği dışında nedenleri nedir? Yine uzun süre su içmemek, dil üstünde çeşitli sararmalara yol açabilen faktörler arasındadır. Bir başka faktör ise sigara dumanıdır. Sigara dumanının içindeki çeşitli maddeler dil sararmasını sağlayabilir.  Yine gebe bayanlarda da dil sararması oldukça sık gözükebilmektedir.

Dil Sararması Bir Hastalığın Belirtisi Mi?

Dil sararması bazı hastalıklar için gözüken bir şikayette olabilmektedir. Diyabet ve ağız mantarı da bunların arasında yer alabilmektedir. Yine bağırsak hastalıkları da dil renklerinde değişimlere neden olabilir. Bebeklerde de dil sararması sık görülen bir durumdur. Dil renginde değişiklik aşırı antibiyotik kullanımından kaynaklı olabilmektedir. Bazı sağlık problemlerinin tedavisinde yine doktor tarafınca önerilmekte olan antibiyotikler bebeklerin dillerinde sararmalara neden olabilmektedir.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir