bogaz iltihabi

Boğaz İltihabı (Farenjit) Nedenleri ve Belirtileri

Boğaz İltihabı (Farenjit) Nedenleri ve Belirtileri
Oy Ver

Tıp literatüründe “Farenjit” olarak geçen boğaz iltihaplanması hastalığı, özellikle mevsim geçişlerinde ve yılın soğuk aylarında sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Boğaz arkasında oluşan iltihaplanma, beraberinde boğaz ağrısı ve kaşıntı belirtilerine de neden olabilir.

bogaz iltihabi

Boğaz İltihabı (Farenjit) Nedenleri

Virüsler, boğaz ağrısının en sık nedenlerinden biridir. Ancak bazı boğaz ağrısı belirtileri, bakteriyel enfeksiyonlara bağlı ortaya çıkabilir.

Çocukların ve yetişkinlerin sık sık grip ve soğuk algınlığına maruz kalması, beraberinde boğaz iltihaplanması rahatsızlığını da getirir. Yine sigara dumanına maruz kalmak, alerjik reaksiyonlar, sinüzit enfeksiyonları farenjit rahatsızlığını ortaya çıkaran etkenlerdir.

Viral enfeksiyonlar

Farenjit, en çok soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle oluşur.

Bakteriyel enfesiyonlar

Az bir sıklıkla, farenjit hastalığına bir bakteriyel enfeksiyon neden olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotikler gerektirir.

Boğaz İltihabı (Farenjit) Belirtileri

Farenjit rahatsızlığının en yaygın belirtileri; boğaz şişliği, boğazda acı hissi, ağrı ve kızarıklıktır. Yutkunmada güçlük çekme de diğer belirtisidir. Farenjit belirtileri, bu hastalığın altında yatan ana nedenlere bağlı olarak değişir. Boğaz kuruluğu da farenjit hastalığının başlıca nedenleri arasındadır.

Boğaz iltihabı (farenjit) diğer belirtileri şöyledir:

  • Hapşırma
  • Baş ağrısı
  • Öksürük
  • Yorgunluk
  • Vücut ağrıları
  • Titreme
  • Ateşlenme

Boğaz iltihaplanması sonrasında yukarıda görülen belirtilerin yanı sıra; şişmiş lenf düğüleri, yorgunluk, kas ağrıları, terleme, genel kırıklık ve halsizlik, iştah kaybı da belirtiler arasında sayılır.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir