Böbrek HastalarınaTavsiye Besinler

Böbrek HastalarınaTavsiye Besinler
Oy Ver

Böbrek vücutta çeşitli atıkların çıkarılması için en önemli olan organlardan birisidir. Böbrek hastaları nelere dikkat etmelidir? Günümüzde böbrek hastaları ne yazık ki azımsanmayacak derecededir. Bu yüzden bu hastaların ilaçların yanı sıra besinlerine de oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu besinlere örnek vermek gerekirse pirinç oldukça önemli olanlardan birisidir. Oldukça düşük olan potasyum seviyesi sayesinde pirinç vücuda gereken enerjiyi sağlayabilen karbonhidratlardandır. Potasyum vücudumuz için oldukça önemli olan bir mineraldir. Ancak fazla olan gereksiz potasyum böbreklerimiz tarafından vücuttan atılmaktadır. Yüksek potasyum tüketimi nedeni ile böbrekler oldukça yorulabilmektedir. Pirinç, oldukça yüksek seviyelerde potasyuma sahip olan nişastalı besinler yerine tercih edilebilecek en ideal besinlerdendir.

Soya Proteini En Önemli Olanlar Arasında!

Yine en önemli olanlardan birisi de soya proteinidir. Nerelerdeyse bütün hayvansal besinlerde bulunduğu gibi çeşitli süt besinleri de fosfor içermektedir. Böbrek hastaları hangi unsurlara önem göstermeli? Fosfor kemiklerimizin sağlığı için olmazsa olmazlardandı. Fakat yüksek miktarlarda fosfor alımı yine ters tepki oluşturarak bizlerin kemiklerinin zayıflamasına yol açabilmektedir. Özellikle çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Yine bahsettiğimiz gibi aşırı potasyumu vücudumuzdan atmak için çalışmakta olan böbreklerimizde gereğinden fazla yorulabilmektedir. Ayrıca filtreleme işlemi yapan dokular da zamanla deforme olabilmektedir. Böyle bir durumda süt ürünleri kadar enerji verici ve faydalı olan benzer mineralleri içerisinde barındıran soya ürünlerini de kullanabilir ve fosfor tüketimini kontrol altında tutabilirsiniz. Beslenme standartlarınızda yapabileceğiniz böyle bir iyileştirme böbreklerinizi yüksek fosfordan koruyabilmektedir.

Meyve ve Sebzelerimize Dikkat Etmeliyiz

Yine en önemliler içerisinde bulunan meyveler ve çeşitli sebzeler. Böbrek hastaları hangi meyve ve sebzeleri tüketmeli? Oldukça yüksek protein bulunduran beslenme standardı vücudumuzda üre üretimini de yükselterek böbreklere oldukça yük bindirebilmektedir. Üre, protein metabolizmasının doğal ürünlerindendir. Fazla üre böbrekler tarafınca vücudumuzdan dışarıya atılıyorken organımızı da yine oldukça zorlayabilmektedir. Ayrıca kanda bulunan toksinlerin dışarıya çıkarılması sürecini de yavaşlatabilmektedir. Protein alımını kontrole almak ve yine bol miktarda meyve, sebze tüketmek üre miktarını azaltır ve böbreklerimizi oldukça rahatlatır. Yine düşük sodyum barındıran gıdalara örnek vermek gerekirse bunlarda oldukça önemlidir. Sodyum kan basıncı ve böbreklerimizin sağlığı açısından önemli olan bir mineral çeşitleridir. Yüksek sodyum alımı bizlerin böbreklerini fonksiyon açısından etkilemektedir. Ayrıca vücudumuzda sodyum depolanmasına da yol açar. Kan basıncını olumsuz etkileyen faktörler yanında yine sodyum bulunmaktadır. Eğer sizlerin böbrek rahatsızlığı var ise doktor tedavi sürecinde sodyum gibi bir mineralin tüketimini kontrol etmenizi tavsiye etmektedir. Yüksek miktarlarda sodyum içermekte olan besinler arasında yine konserve gıdalar, işlenmiş olan çeşitli gıdalar, sos çeşitleri ve patates cipsi gibi ürünleri de getirebilmekteyiz.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir