Bebek Neden İshal Olur Tedavisi Nedir

Bebek Neden İshal Olur Tedavisi Nedir
Oy Ver

Bebeklerde görülen ishal özellikle gelişmekte olan toplumlarda sık rastlanan bebek sağlığı problemlerinin başında gelmektedir. İshal nedeniyle yaşanan bebek ölümleri dünya genelinde her zaman yüksek olmuştur. 20 sene öncesinde ishal  nedeniyle ölen bebek sayısı yılda 5 milyon iken son yıllarda yapılan aşı çalışmaları ve tedavi yöntemleriyle bu oran dünya genelinde yılda 3 milyon çocuk seviyesine anca düşürülebilmiştir. Yıllık 3 milyon rakamı ciddi bir rakamdır.

Bebek ishallerine karşı uygulanan tedavi yöntemleri ve koruyucu hekimlik günümüzde gelişmiştir. Diğer tedavi yöntemleri ve koruyucu hekimliğin yanı sıra bu konuda en önemli koruyucu hekimlik bebeğin anne sütü ile beslenmesidir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal vakası az rastlanan bir durumdur. Yapılan araştırmalar bunu göstermektedir. Anne sütünün özelliğinden dolayı anne sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemleri diğer bebeklere nazaran daha iyi gelişmektedir. Anne sütünün ihtiva ettiği enzim ve proteinler bebekte ishal oluşumuna sebep olan mikroorganizmaların oluşmasını engellemektedir.

Bebeklerde ishal belirtileri nelerdir?

 • Sık sık yapılan sulu dışkılama
 • Yapılan dışkının sıklığının yanı sıra miktarının da artması
 • Yapılan dışkının sümüksü yapıda olması
 • Sık sık dışkılamanın yanı sıra bebekte kusma

Bebeklerin sağlığı ile ilgili ilk bilgiyi bize bebeğin dışkı durumu vermektedir. O nedenle bebeklerin dışkıları yukarıdaki özelliklere sahipse bu durum ciddidir. Vakit kaybetmeden en yakın sağlık birimine gidilmelidir.

Bebeklerde ishal her mevsim görülebilir. Ancak bebek ishalleri yaz aylarında biraz daha fazladır. Yaz aylarında  tüketilen taze meyve ishal görülme sıklığını artırmaktadır.

Bebeklerde görülen ishalin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diş çıkarılması – ishal diş çıkarma evresinde olan çocuklarda görülebilir. Çocukların bünyelerine bağlı olarak bu durum değişkenlik gösterir. Yani her diş çıkaran çocuk ishal olur diye bir durum söz konusu değildir. Daha önceki diş çıkarma evreleri ile karşılaştırma yapmak gerekir.
 • Hastalık – kronik yada geçici hastalığa yakalanan çocuklarda ishal görülebilir. Böyle bir durumda bebeğin yapmış olduğu dışkının iyi takip edilmesi gerekiyor.
 • Belli gıdalara karşı gösterilen aşırı hassasiyet : Biyolojik yapı olarak bazı gıdalara karşı bebek aşırı hassas olabilir. Böyle bir durumda o gıdadan uzak durmak gerekir.
 • Tüketilen taze meyve: Özellikle yaz aylarında tüketilen meyve(üzüm elma vb) bebek üzerinde ishal etkisi yapabilir. Anne sütü annenin aldığı gıdalardan etkilendiği için annenin almış olduğu gıdalara dikkat etmek gerekmektedir.
 • Enfeksiyon: Bağırsaklarda mikroba bağlı enfeksiyon nedeniyle ishal görülebilir. Böyle bir durum hekim tarafından tespit edilecek bir durumdur. O nedenle hekim kontrolüyle bu durum tespit edilmişse hekimin verdiği ve uyguladığı tedaviye devam edilmelidir.
 • İlaç tedavisi – Bebeklerde bazı durumların tedavisi için antibiyotik özelliğe sahip ilaçlar kullanılıyorsa bu durum bebekte ishal etkisi yapabilir.

İshal tedavisinde nedenlerine bağlı olmakla beraber ishal tedavilerinin genelinde diyet tedavisi uygulanmalıdır. Diyet tedavisi yeme içme olayını bir düzene koymaktan geçer. Diyetin yanı sıra ishal tedavisi için doktor ilaç önerebilir. Aksatmadan doktorun önereceği ilacı bebeğe vermek gerekir. Bebeğe doktor onayı olmadan herhangi bir ilaç verilmemelidir. Doktorun tavsiye etmediği ilaç kullanımı bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileye bilir.

Bebeklerde ishal tedavisinde dikkat edilecek hususlar

 • Kaybedilen sıvının takviyesi: Büyüklerde dahil olmak üzere ishal olan bebeklerde sıvı kaybı yaşanmaktadır. Kaybedilen sıvının takviyesi gerekmektedir. Sıvı kaybını önlemek için bebeğe saat başı yada iki saatte bir sıvı verilmelidir. Sıvı miktarını bebeğin yapısına ve yaşına göre ayarlamanız en doğrusudur.
 • Anne sütünü vermeye devam edilmeli: anne sütü içeriğindeki bileşimlerinde etkisi ile bebeğin daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. O nedenle kesinlikle anne sütü kesilmemelidir. Vücudun kaybettiği sıvının belli bir kısmının takviyesini anne sütü sağlayacaktır.
 • İshalin şiddetine bağlı olarak hastane müşahedesi gerekebilir: Bazı bebeklerde yaşanan ishalin derecesine bağlı olarak doktor hastane ortamında tedavi edilmesini talep edebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bebeğin sağlığı açısından hastane tercih edilmelidir.
 • Bebek bezinin sık sık değiştirilmesi gerekir: yapılan kakanın bebeğin poposunda tahriş yapmaması için bezinin sık sık değiştirilmesi gerekir. Ayrıca pişik kremi kullanılarak teninin tahriş olması önlenmelidir.
 • Hazır sıvı takviyesi kullanılabilir: Anne sütü ve mamanın yanı sıra sıvı takviyesi için eczanelerde satılan hazır karışımlarda verilebilir.
 • Katı yiyecekler ile beslenmeli: Bebek katı yiyecekleri alacak seviyede ise muz püresi, pirinç, patates ve makarna gibi nişastalı gıdalar ile beslenmesi uygun olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir