Astım İçin Faydalı ve Zararlı Besinler

Astım İçin Faydalı ve Zararlı Besinler
Oy Ver

Astım hastalığı en zor hastalıkların arasındadır. Böyle bir hastalık ile mücadele etmek için hem bilinçli olmak hem de yediğimiz ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekmektedir.  Astım hastaları hangi besinleri tüketmeli? Sarımsak ve soğan “Quercetin” ismi verilmiş olan bir kimyasal içermektedir. Bu besinler akciğer iltihabına sebep olan çeşitli enzimleri baskılar ve çeşitli astım ataklarının sayılarını ayrıca şiddetlerini oldukça azaltmaktadır. Kolin bakımından da zengin olan gıdalara önem vermek gerekir. B kompleks vitamini bulunmakta olan kolin, astım ataklarını yine önlemektedir. Kolin içermekte olan besinleri saymak gerekirse;

  • Mercimek
  • Fasulye
  • Süt ürünleri
  • Nohut
  • Yumurta sarısı
  • Soya fasulyesi

Bu saymış olduğumuz ürünler kolin açısından oldukça zengin besinlerdir. Yine keten yağı da oldukça önemli olan gıdalar arasındadır. Keten bitkisinin tohumlarından alınan keten tohum yağı omega 3 yağ asitleri olarak son derece zengindir. Bu asitler bronşiyal dokularda oluşmakta olan çeşitli iltihaplanmaları azaltır ve astım hastalarının kaliteli bir şekilde nefes alabilmelerini sağlamaktadır. Ayrıca astım belirtilerini de yine azaltmaktadır.

Selenyum Zengini Gıdalara Özen Gösterin!

Selenyum zengini besinler de yine oldukça öneli olan gıdalar sınıfındadır. Selenyum astım hastalığına nasıl iyi gelir? Selenyum, astım sebebi ile iltihaplanmış olan ciğerlerin tedavisine tam olarak yardımcı olan bir mineral çeşitidir. Bu mineralin tüketimi ise astım ataklarının yüksekliğini düşürmektedir. Oldukça güçlü bir antioksidan olan selenyum ayrıca zarar görmüş olan akciğer hücreleri sebebi ile yükselmiş olan lipid seviyesini de düşürebilmektedir. Kahverengi pirinç, ton balığı, yumurta, tavuk, kepekli tahıllar ve yine kırmızıbiber oldukça yüksek oranlarda selenyum içermektedir.

Astım Hastalarının Tüketmemesi Önerilen Önemli Besinler!

Bu hastaların tüketmemesi gereken besinler de az değildir. Astım hastaları nelere dikkat etmeli? Tuzlu olan besinler, tuzlu gıdalar astım belirtilerinin oldukça yükselmesine neden olabilmektedir. Hamburger, patates kızartması, cips, konserve yiyecek, işlenmiş peynir soya sosu ve hazır çorbalar gibi çeşitli gıdalar genel olarak vücudun ihtiyacından fazla sodyum içerebilmektedir. Tuz derecesini oldukça azaltmaya ve yine tuz içermeyen baharatları kullanmak için özen göstermelisiniz. Kraker ve cips gibi besinleri her zaman yarayarak sebze ve meyve gibi alternatifler ile değiştirmelisiniz. Doymuş yağ kızartmalarında yine yağlı süt besinlerinde ve kırmızı etlerde olan sağlıksız bir yağ çeşitidir. Bu yağ çeşitidi bağışıklık sisteminin oldukça düşmesine sebep olabilir ve astım krizlerinin oldukça sıklaşmasına neden olabilmektedir. Tereyağ, süt ve peynir, fast-food besinleri yerine yağ kaynağı tamamen zeytinyağı olan fındık ve keten tohumu yağlarını da kullanabilmektesiniz. Genele alırsak ağır yağlı olan besinleri tüketmemelisiniz. Yine trans yağ bulunan ticari bisküvi, pasta ve kek gibi tatlıları da sadece astıma değil kalp ve damarlarınız için de son derece zararlı olan gıdalar içerisinde bulunmaktadır.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir