Alzheimer Hastalığı ve Belirtileri

Alzheimer Hastalığı ve Belirtileri
Oy Ver

Unutkanlık herkesin sürekli olarak yaşayabileceği bazen de nadiren yaşayabileceği problemler arasında yer almaktadır. Ancak unuttuklarımızı kolay bir şekilde hatırlamamız çok da uzun sürmemektedir. Bu unutkanlıklara basit unutkanlıklar diyebilmekteyiz. Ayrıca bu unutkanlık türleri günlük olarak yaşam kalitemizi aşırı derece de etkilememektedirler.

Alzheimer hastalığında insan yaşı ilerledikçe unutkanlıklar ortaya çıkabilmektedir. Hafıza ve konuşabilme sorunları ortaya çıkabilmekte ve günlük yaşamda yaşam kalitesi düşebilmektedir. Bu yüzden son derece dikkat edilmesi gereken bir hastalık çeşitleri arasındadır. Alzheimer hastalığı hangi yaş aralıklarında görülebilmektedir? Alzheimer hastalığı genel olarak 65 yaş ve üzeri kişilerde seyredebilmektedir. Özellikle cinsiyet ayrımı yapmaksızın hem kadınlar da hem de erkekler de seyredilebilen bu hastalık, kadınlar da biraz daha yüksek görülebilmektedir. Yapılmakta olan çeşitli araştırmalar, 65 yaş ve üstündeki, ortalama olarak her 14 – 15 kişiden birisinde bu hastalığın meydana geldiğini çıkarmıştır. 880 ve 85 yaş üstünde olan her iki kişiden birisinde yine bu hastalık görülebilmektedir.

Alzheimer Hastalığının Nedeni Nedir?

Bu hastalığın sebebi şu an için tespit edilememiştir. Bu hastalık yavaş bir şekilde ilerlemekte olan oldukça sinsi hastalıklar sınıfındadır. Alzheimer hastalığının oluşma evresi nedir? Beyinde bulunan sinir hücreleri yavaş bir şekilde yok olmaya başlarlar. Bunun akabinde önceki kısa süreli oluşan unutkanlıklar olarak meydana gelebilmektedir. Yine örnek vermek gerekirse hasta birkaç gün önce ne yediğini, neler yaptığını hatırlayamamaktadır. Bu hastalık ilerledikçe insanın günlük işleri de hızlı bir şekilde aksamaya başlayabilmektedir. Önceden sormuş olduğu soruları tekrardan sorabilmektedir. Yakınlarını tanıyamayabilmektedir. Yine buy durum da bu kişide psikolojik problemler de ortaya çıkabilmektedir. Psikolojisi bozulmuş olan bu hasta, içine kapanık olabilmektedir. Artık konuşabilme , yürüyebilme ve tuvalete gidebilme gibi ihtiyaçlarını karşılayamayabilir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri

Bu hastalığın tam olarak 10 adet genel bir şekilde oluşan belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerden bir kaçının oluşması Alzheimer belirtisi olabilmektedir. Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir? İlk belirti günlük işlerini yerine getirmekte zorlanmaktır. Kelimeler türetmekte güçlük çekmek yine bu hastalığın belirtileri arasındadır. Tarihleri hatırlayamama, bildiği yolları unutma, karar verememe, pratik düşünememe, sık kullanılmakta olan çeşitli eşyaları farklı yere yerleştirme, ruh halinde değişiklikler, kişiliğinde çeşitli değişiklikler ve sorumluluklarından kaçmak bu hastalığın temel belirtileri arasındadır. Eğer bu hastalığın biri veya bir kaçını kendinizde görüyor iseniz mutlaka bir hekime başvurmalı ve gereken tedaviye hemen başlamalısınız. Bunun yanı sıra dostlarınız da da böyle bir belirtiler görüyorsanız onlara belli etmeden veya belli ederek tedavi almaları gerektiğini belirtebilirsiniz.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir