Ağız Kokusu Neden Oluşur – Nasıl Önlenir

Ağız Kokusu Neden Oluşur – Nasıl Önlenir
Oy Ver

Ağız kokusunun oluşmasındaki faktörler oldukça fazladır. Bazı durumlarda çeşitli hastalıklar ağız kokusuna neden olabiliyorken yine bazı durumlarda kişisel nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Ağız kokusuna neler neden olur? Fakat en çok görülen faktör diş arasında kalan yemek artıklarıdır. Sürekli olarak dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir. Eğer dişlerimizi düzenli olarak fırçalamazsak yemek artıkları ağzımızda çeşitli bakterilerin oluşmasına neden olmaktadırlar. Bu bakteriler d zamanla ağzımızda koku oluşmasına sebebiyet vermektedir. Fakat her zaman diş aralarında kalan yemek artıkları ağız kokusuna sebebiyet vermeye bilmektedir. Bir diğer faktör ise dilimizin üzerinde kalan yemek artıkları da ağız kokusuna neden olabilmektedir. Dil üzerinde özellikle de dil köküne doğru giden kısımda kalan yemek artıkları ağız kokusuna neden olur.

Dil Kökü Ağır Kokulara Neden Oluyor

Her ne kadar dil fırçalama işlemi yapıyor olsak da dil kökünde bulunan kalıntılar ağızda ağır bir kokuya neden olabilmektedir. Diş ve dilden sonra bademcik ve sinüzit gibi iltihaplara sıra gelmektedir. Sinüzit ve bademciklerde bulunan bakteriler ağız kokusuna neden olur. Aynı zamanda geniz akıntısı da ağızda ağır bir kokunun oluşmasına neden olmaktadır. Ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusunu nasıl giderebileceğimize gelirsek her faktörün farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yüzden mutlaka bir doktora danışmanızda fayda vardır.

  • Diş temizliğinin düzenli yapılması
  • Sigara kullanılmaması
  • Bol su tüketilmesi
  • Bitkilerden faydalanılması

Yukarıdaki maddeleri uyguladığınız takdir de ağzınızdaki kokuların giderildiğine şahit olabilirsiniz.

  • Diş temizliğini sürekli olarak yapmalısınız. Ayrıca bu sırada kullanacağınız fırça da dil temizleyici gibi fonksiyonlara sahip olmalıdır. Bu sayede dişinizi fırçalıyorken bir yandan da dilinizi de fırçalamalısınız.
  • Bir diğeri ise bol su tüketmektedir. Sürekli olarak bol su tüketirseniz hem ağzınız temizlenir hem de tükürük miktarı artar ve koku oluşması en az düzeye iner.
  • Yine sigara kullanımı oldukça kötü bir faktördür. Sigaranın kendi kokusundan ziyade ağızda kokulara neden olması da bilinen bir gerçektir. Sigarayı azaltmak veya sigarayı tamamen bırakmak ağızdaki kokuyu tam anlamıyla geçirebilir.

Mutlaka Bitkilerden Faydalanmalısınız!

Bitkilerden faydalanmanızda oldukça önemlidir. Hangi bitkiler ağız kokusuna iyi gelir? Karanfil, nane gibi ağzımızı ferahlatan çeşitli bitkileri güzel bir şekilde yemek ve bu bitkilerin çaylarını içmek ağızdaki kokunun kaliteli bir şekilde giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yine mentollü ağız gargaraları da tedavi edebilmektedir. Bu gargaralar ağzınızdaki kokuları gidermektedir. Yoğurt tüketimine de özen göstermelisiniz. Yoğurt midenizde bulunan koku yaratıcı maddeleri en aza indirir ve ağzınızda kötü kokular oluşmamasını sağlar.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir