Hafta Hafta Gebelik

9. Hafta Gebelik Gebelikte 9. Hafta

9. Hafta Gebelik Gebelikte 9. Hafta
Oy Ver

Hayatınızın en özel dönemlerini yaşadığınız hamilelik sürecinde 9 haftaya gelmiş bulunmaktasınız. Bu hafta bebeğiniz için yeni bir süreç başlıyor ve bu haftaya kadar ”embriyo” olarak isimlendirilen bebeğiniz artık ”fetus” ismini alıyor. Geçen haftalarda fasulye tanesine benzetilen bebeğiniz 9. hafta gebelik süreci ile birlikte artık bir insan görünümü kazanmaya başlıyor. Artık duygusallık sürecinizin arttığı, olur olmaz her şeye ağlayabileceğiniz ve ufak şeylere dahi büyük tepkiler gösterebileceğiniz bir hamilelik dönemi başlıyor. Özellikle adet öncesi dönemlerde yaşadığınız sıkıntı ve gerginlikleri bu haftadan itibaren yine hissedebilirsiniz. Elbette ki anne adaylarını stresli ve gergin bir dönem bekliyor. Ancak çeşitli aktivitelerle ya da eğlenceli işlerle uğraşarak üzerinizdeki gerginliği atmaya çalışmanızda fayda var.

Gelelim anne adaylarının en merak ettiği soruya; ”Bebeğim ne durumda ve ne gibi değişimler oluyor”. 9. hafta gebelik süreci bebeğinizin kol ve bacak gelişimi açısından oldukça kritik bir dönemdir. Kolları uzamaya başlayan bebeğinizin ayak parmakları da ortaya çıkmaya başlayacaktır. Karın kısmı gelişmeye başlayan bebeğinizin karaciğeri, safra kesesi, adrenal bezleri ve dalak gibi organlarının yapıları da oluşmaya başlayacaktır. Sevindirici gelişmelerin yaşandığı 9. haftada bebeğiniz hareketlenmeye başlayacaktır. Ancak bu hareketleri siz üç aylık döneme kadar hissetmeyeceksiniz. Bebeğinizin dış cinsel organları da gelişmeye devam ediyor. Ancak cinsiyetini öğrenmeniz için henüz birkaç haftaya daha ihtiyacınız var.

Hem bebeğinizde, hem de sizde oluşan değişimler nedeniyle bu hafta itibariyle artık iş hayatınızla ilgili de kararlar almaya başlayabilirsiniz. İşte sizlere gebelikte 9. hafta ile birlikte karar vermeniz gereken birkaç detay;

  • Çalışan kadınlar gebeliğini iş yerine ve iş arkadaşlarına söylemek için farklı kararlar verebilir. Bazıları öğrendiği anda müjdelerken, bazıları ise bunun için doğru zamanı bekler. Gebeliğinizi duyurmak için 9. hafta ideal bir süreçtir.
  • Eğer hamileliğinizde sıkıntılar yaşıyorsanız. Sorunlu bir hamilelik nedeniyle sürekli doktor kontrolleri gerekiyorsa mutlaka işyerinize bu durumla ilgili bilgi vermelisiniz.
  • Çalışma ortamınız stresliyse ve ağır işlerle uğraşıyorsanız artık ne istediğinize karar verme vakti. Yükünüzün kolaylaştırılmasını ve esnek çalışma saatlerini mi istiyorsunuz, yoksa izin vaktinin geldiğini mi düşünüyorsunuz?
  • Kesinlikle iş yerinizdeki haklarınızdan haberdar olun. Hamileliğiniz sürecinde ücretsiz izin hakkınızı kullanabilir ya da hamileliğinizi söylemeden yıllık izninizden faydalanabilirsiniz.
  1. hafta gebelik sürecinde hafif yürüyüşler, esneme hareketleri ve yoga yapmanızda da fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir