Gebelik Hamilelik Hesaplama

8. Hafta Gebelik Gebelikte 8. Hafta

8. Hafta Gebelik Gebelikte 8. Hafta
Oy Ver

Gebe olduğunuzu ve bebeğinizi daha da benimsemeye başladığınız 8. hafta gebelik sürecinde hem sizde, hem de bebeğinizde daha fazla değişimler yaşanacaktır. Bu hafta hormonal değişimler nedeniyle progesteronunuzun yükselişi kendinizi daha da halsiz hissetmenize neden olacaktır. 8. haftada bulantı ve kusma gibi belirtiler devam ederken, karın ve kasık bölgesinde kramplar oluşabilir. Eğer herhangi bir rahatsızlık yaşamıyorsanız ve gebeliğiniz normal gidiyorsa bu hafta itibariyle artık çok sevdiğiniz bazı kıyafetlerle vedalaşabilirsiniz. Kıyafetlerinizin dar gelmesine üzülmeyin çünkü bebeğiniz ve gebeliğiniz oldukça sağlıklı bir süreç geçiriyor.

Anne adaylarını 8. hafta gebelik sürecinde farklı değişimlerin beklediğini başta da belirtmiştik. Özellikle de ergenlik dönemi sivilceleri ve cilt problemlerinizle tekrardan karşı karşıya kalabilirsiniz. Cildin yağ salgısının artması nedeniyle artık aşırı sivilceler oluşabilir. Ancak endişe etmeyin. Çünkü tüm bu cilt problemleri birinci trimesterden sonra kaybolacaktır. Gelelim 8. haftada bebeğinizde gelişen değişimlere; bu hafta itibariyle bebeğinizin boyu artık 1,5 cm ve artık bebeğinizin kilosundan da bahsetmek mümkündür. Minik yavrunuz henüz 1 gr kadardır ve gözleri daha belirgin hale gelmektedir. Bebeğinizin gözlerinin daha belirgin hale gelmesiyle birlikte retina tabakasında da renk oluşumu başlamaktadır. Kol ve bacakların uzadığı 8. haftada artık burun ucu görülebilir.

Gebeliğin 8. haftası itibariyle bebeğin vücudunda kan akımı başlamaktadır. Ayrıca bu hafta kalpte 4 odacık oluşmaktadır ve bebeğinizin hızlı beyin gelişimi nedeniyle başı hayli büyük görünecektir. Bebeğinizin yer değiştirmeye ve hareket etmeye başladığı bu haftada cinsel organları da oluşmaya başlamaktadır. Bebeğinizin kalbi artık dakikada 150 kez atmaktadır. İşte sizlere 8. haftada işinizi kolaylaştıracak bazı öneriler;

  • Öncelikle sizlere daha az yemek yemeye çalışmanızı öneririz. Aksi halde aşırı kilo alarak üzülmeniz bebeğinizi de üzebilir.
  • Hamilelik sürecinizde artık en iyi dostunuz meyve olmalıdır. Meyveler hem sizin için, hem de bebeğiniz için gerekli olan tüm vitamin ve besinleri içermektedir.
  • Hamileliğin ilk haftalarında folik asit takviyesi alımını artırmanızı önermiştik. hafta hamilelik süreci ile birlikte artık ek takviye almanıza gerek yok. Bebeğinizin nöral tüp adı verilen yapısı oluştuğu için artık ek takviyeye ihtiyaç kalmadı.
  • Sigara ve alkol gibi bebeğinize zarar verecek maddelerden halen uzaklaşmadıysanız kesinlikle bırakmalısınız.
  • haftada kendinizi zorlamadan yarım saatlik egzersizler ve yürüyüşler de yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir