İbrahim Saraçoğlu Hemoroid Patlıcan Kürü

7. Hafta Gebelik Gebelikte 7. Hafta

7. Hafta Gebelik Gebelikte 7. Hafta
Oy Ver

Gebeliğinizin 7. haftasında farklı belirtilerle karşı karşıya kalmaya hazır olun. Bu süreçte artık siz bile beslenme düzeninizde yaşadığınız değişikliklere inanmayabilirsiniz. 7. hafta gebelik sürecinde baş dönmeleri, sürekli uyku hali, mide bulantıları, kabızlık ve en önemlisi de aşerme gibi belirtiler sizi bekliyor. Artık rahminizin iki kat büyüklüğe ulaştığını söyleyebiliriz. Ayrıca sıkça idrara çıkma isteğiniz de artacaktır. Anne adayında bu hafta görülen önemli belirtilerden birisi de meme uçlarının koyulaşmaya başlaması ve büyümesidir. 7. hafta itibariyle artık yemek yeme isteğinizin de arttığı gözlemlenebilir. Bu hafta itibariyle hamile kalmadan önceki döneme göre %10 daha fazla kana sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

  1. hafta gebelik sürecinde minik bebeğinizin durumunu merak ediyor musunuz? 7. hafta itibariyle embriyo 10-12 mm boyutlarına ulaşmaktadır. Ayrıca bebeğinizin fasulye tanesi büyüklüğüne ulaştığını da belirtebiliriz. Minik bebeğiniz bu hafta geçen haftanın iki katı büyüklüğe ulaşmıştır. Gelelim bebeğinizde görülmeye başlanan değişikliklere; 7. haftada bebeğinizin göz, göz kapakları, burun delikleri, ağız ve kulağı oluşmaya başlamaktadır. Kısacası bebeğinizin yüz hatlarının şekillenmeye başladığı bir süreçtesiniz. Ayrıca bu hafta bebeğinizin yemek ve soluk borusu da oluşmaya başlamaktadır. Bebeğinizde oluşmaya devam eden diğer organlar ise kol ve bacak yumrularıdır. Ayrıca parmakları ve tırnak taslakları da oluşuma hazırlık sürecindedir. 7. hafta itibariyle daha fazla gelişmenin yaşandığı embriyonun beyin ve sinir sistemi de gelişmeye devam etmektedir.

Bu hafta sizi bekleyen farklılıklardan birisi de ilk doktor kontrolüdür. Bu haftalarda gerçekleşecek ilk doktor kontrolüne nasıl hazırlanmanız gerektiği hakkında bazı ufak bilgiler sunalım;

  • Öncelikle doktorunuzu arayarak kontroller için bir randevu ayarlayın.
  • Doktorların çoğu 8. haftadan önce kontrole çağırmaz. Ancak daha önce sorunlu gebelik yaşadıysanız, karın ağrılarınız varsa, vajinal kanama yaşıyorsanız ya da çok fazla kusuyorsanız mutlaka doktora gidin.
  • Doktor kontrolünden geçmeden bilmediğiniz hiçbir ilacı kullanmayın.
  • Tıbbi kontroller ve gebeliğiniz hakkında nasıl bir yol izleneceğine karar verilen ilk kontrolünüz en uzun süren randevu olacaktır.

İlk kontrolünüzde doktorunuz muhtemel olarak adetiniz hakkında, geçmişte yaşadığınız hastalıklar hakkında, kullandığınız ilaçlar ya da maddeler hakkında ve eşinizle ya da ailenizle ilgili sorular yöneltecektir. Gebeliğin 7. haftası dikkat etmeniz gerekenler hakkında da birkaç önerimiz olacak. Öncelikle gebelik sürecinizin daha rahat geçmesini ve belirtiler nedeniyle yaşadığınız huzursuzlukları daha az hissetmek istiyorsanız uykuya daha fazla vakit ayırmanızı öneririz. Sabah bulantılarını azaltmak için tuzlu kraker yemeyi deneyebilirsiniz. Kabızlık ve şişkinlik şikayetlerinizden kurtulmak için günlük öğün sayınızı artırabilirsiniz. ”Ne bulursam yiyeyim, bebeğim beslensin” tarzında yanlış düşüncelere kapılmayın. Çünkü fazla yemek yemenin bebeğinize herhangi bir faydası yok. Çiğ et içeren besinleri tüketmekten kaçının. Aşırı baharatlı ve acılı yiyecekler, gazlı ve asitli içeceklerden uzak durun. Saç boyama ya da oje sürmek gibi kimyasal maddelerle temas içeren durumlardan da kaçınmanızı öneririz. Son olarak ise 7. hafta gebelik sürecinde artık mutluluğunuzu sevdiklerinizle ve ailenizle paylaşma vakti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir