6. Hafta Gebelik Gebelikte 6. Hafta

6. Hafta Gebelik Gebelikte 6. Hafta
Oy Ver

Artık kendinizi her an bebeğinizi düşünürken bulmaya başladığınız günlerdesiniz. 6. hafta gebelik sürecinde her ne kadar belirtilerden dolayı bazı zorluklar yaşasanız da bu haftada bebeğinizin çenesi, gözleri, burnu ve kulakları oluşmaya başlayacak. Bebeğinizin kalbi artık dakikada 80 defa atmakta ve karaciğer, akciğeri ve böbrekleri de gelişmektedir. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki hayatınızın en değerli mucizesi olan bebeğiniz henüz çok küçük. Bu hafta bebeğinizin boyu 4-5 mm kadardır. Solunum ve sindirim sistemini oluşturacak ilk yapıların geliştiği bu haftada henüz bebeğinizin kilosundan bahsetmek mümkün değildir.

Gözler, kulaklar ve ağız boşluğunun belirginleşmeye başladığı 6. hafta gebelik sürecinde bebeğin göbek kordonu oluşmaktadır. Ayrıca bu hafta bebeğinizin kol ve bacaklarını oluşturacak tomurcuklar da adeta filizlenmeye başlamıştır. Bu hafta bebeğinizin ilk fotoğrafını artık albümünüze koyabilirsiniz. Peki gebeliğin 6. haftasında anne adayı ne durumdadır? Bu hafta sizin içinde değişimlerin başladığı bir süreçtir. Anne adayı hormonların değişmesinden dolayı artık daha alıngan, daha duygusal ve içe kapanık bir psikolojiye sahip olabilir. Hormonlarda yaşanan ciddi artış nedeniyle anne adayında oluşan bu duygusallıklar da oldukça normaldir.

Gebeliğin 6. haftası vajinadan ultrason cihazı ile bakılarak bebeği ve kesesini görmek mümkündür. Bebeğiniz 6. hafta itibariyle artık sperm görüntüsünden yavaşça kurtulmakta, belirli organları ise işlevsellik kazanmaktadır. Bu hafta embriyonun hilal şeklini aldığı, bebeğinizin başının hala vücudunun en büyük organı olarak göründüğü haftadır. Gebeliğinizin 6. haftasında Doppler Ultrason ile bebeğinizin kalp atışlarını dinleyebilirsiniz. Bu hafta özellikle anne adayının mide ekşimesi (yanması) şikayeti oluşabilir. Her ne kadar ilerleyen zamanlarda bu şikayet daha da şiddetlenecek olsa da mide ekşimesine karşı şu tavsiyelere uyabilirsiniz;

Günlük üç öğün şeklinde beslenmek yerine midenizi boş bırakmayacak şekilde ara öğünler de oluşturmalı, günlük beslenme düzeninizde 5-6 öğün şeklinde bir plan oluşturmalısınız.

Yemek sonrası hemen yatmaktan kaçının. En az 1 saat uyanık kalın.

Aşırı yağlı, baharatlı ve acı besinleri tüketmekten kaçının.

Mide yanması şikayetinizin azalması için yoğurt yiyebilir ya da bir bardak süt içebilirsiniz. Ballı süt de faydalı olacaktır.

Eğer şikayetiniz çok rahatsız edici ise doktor kontrolünde ilaç kullanabilirsiniz. 6. hafta gebelik süresince meyveler, sebzeler, et, süt, makarna, pirinç ve ekmek beslenme planınızda yer alması gereken besinlerdendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir