5. Hafta Gebelik Gebelikte 5. Hafta

5. Hafta Gebelik Gebelikte 5. Hafta
Oy Ver

Hamile kadınların gebeliği kesin olarak öğrenmesinden sonraki süreç bebeklerini ultrasonda görmeyi beklemektir. 5. hafta gebelik sürecinde vajinal yolla yapılan ultrason sayesinde artık elma çekirdeği büyüklüğündeki bebeğinizi görebilirsiniz. Şimdilik bebeğinizin büyüklüğü 1.25 mm ve kalbi ritmik olarak atıyor. Bu hafta sürecinde bebeğinizin midesi ve bağırsak sistemi, beyni, kan damarları ve kalbi tamamen şekillenmeye başlamaktadır. Ancak şunu da önemle belirtmeliyiz ki her bebek rahimde farklı değişim süreci gösterebilir. Burada verdiğimiz bilgiler tamamen genel ve bilgilendirme amaçlıdır. Eğer hala bu sürece kadar hamilelik testi yaptırmadıysanız 5. hafta hamileliğinizden emin olmak için en uygun zamandır. Bu haftada bebeğin beslenmesine ve bebeğe oksijen ulaşmasına yardımcı olan CV adındaki doku ile kordon bağı da işlevlere başlamaktadır.

Hamileliğin ilk ayları bebeğin gelişimi açısından son derece kritik bir dönemdir. Bu nedenle 5. haftadan itibaren dikkate almanız gereken bazı öneriler şöyle;

  • Her ne kadar doktorlar 6. haftadan itibaren kontrolü uygun görse de siz yine de bir hekime başvurarak tüm kontrollerinizi yaptırın.
  • Hamile kadınlar için önem taşıyan folik asit, demir ve kalsiyum gibi vitaminlere mutlaka beslenmenizde yer verin.
  • Bebeğinizde gelişimle ilgili kusurlar yaşanmasını istemiyorsanız özellikle hamileliğinizin ilk aylarında folik asit alımını ihmal etmeyin. hafta hafta gebelik süreci ile birlikte düzenli ve dengeli beslenme kesinlikle yaşam tarzınız haline gelmelidir.
  • Sağlıklı bir bebeğiniz olmasını istiyorsanız kesinlikle sigarayı bırakmak için doğru zamandasınız. Erken doğum riskini artıran sigara aynı zamanda bebeğinizin gelişimini de olumsuz etkilemektedir.
  • Artık evinizde de güvenli bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Ağır işlerden kaçınmalı, bazı temizlik ürünleri ya da bebeğiniz için tehlikeli olabilecek şeylerden kaçınmalısınız.
  • Bu hafta mide bulantılarınızın daha da artabileceği bir süreçtesiniz. Eğer mide bulantılarınız artarsa katı ve kuru gıdalarla yatıştırabilirsiniz.

Nihayet hamileliğinizi biraz daha hissetmeye başladınız. Bebeğinizi kucağınıza almak için 238 gününüz kaldı ve artık yaşamınızda birçok şey değişmeye başlayacak. Eskiden vazgeçilmeziniz olan kahveyi artık görmek dahi istemeyebilirsiniz. Çok sevdiğiniz eteğinizin fermuarı kapanmadığında vücudunuzdaki değişimleri fark edeceksiniz. Gebeliğin 5. haftası ile birlikte artık bebeğinize daha fazla bağlanma sürecine girmiş bulunuyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir