40. Hafta Gebelik Gebelikte 40. Hafta

40. Hafta Gebelik Gebelikte 40. Hafta
Oy Ver

Bebeğinizi ne kadar özlediğinizi ve onu tüm sevginizle kucaklamak istediğinizi biliyoruz. Artık 40. hafta gebelik sürecinde yolun sonuna gelmiş bulunmaktasınız. Düzenli bir şekilde oluşan ve şiddeti giderek artan kasılmaların başlamasıyla birlikte halk arasında nişan bozulması olarak adlandırılan sümüksü tıkacın gelmesi ve suyunuzun da gelmesi doğumun başladığına işaret eder. Doğum sürecinin başlamasıyla birlikte rahim ağzı giderek açılacaktır. Belirtiler başladığında doktorunuza başvurabilir, gerekli kontrollerin yapılması ile birlikte doğum salonuna alınabilirsiniz. Normal doğuma karar verdiyseniz yapılacak ultrason ve NST ile bebeğinizde herhangi bir problem olmadığı saptanarak 10 gün daha beklenebilmektedir. Eğer bu süre sonunda da doğum gerçekleşmediyse suni sancı verilerek normal doğum beklenecektir.

  1. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin boyu 51 cm, kilosu ise 3300 gr kadardır. Minik yavrunuz dış dünyaya gözlerini açmak için doğuma hazır bir şekilde beklemektedir. Bebeğinizin vücudunun %75’i sudan, %15’lik kısmı ise yağdan oluşmaktadır. Bebeğiniz gelişimini tamamladığı için hareket alanı da oldukça daralmıştır. Doğumdan sonra da akciğer gelişimi devam edecektir. Doğum sonrası bebeğinizi mutlaka ilk 6 ay anne sütü ile beslemeniz önerilir. Çünkü bebekler için en sağlıklı besin anne sütüdür. Anne sütünde hastalık riski bulunmaz, bozulmaz ve mikrop üremez. Aynı zamanda emziren annelerde meme kanseri, yumurtalık kanseri ve kansızlık da daha az görülmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin beyin gelişimi daha iyi olurken, enfeksiyon riski de daha az görülmektedir.

Eğer kasılmaların şiddeti artıyorsa ve otururken dahi oluşuyorsa doğuma hazır olmalısınız. Gebelikte 40. hafta zaten normal olarak bebeğinizin dış dünyaya gelmesini beklediğiniz süreçtir. Bebeğiniz bir saat içerisinde 10 kez kıpırdamalı ya da hareket etmelidir. Aksi durumda da mutlaka doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekir. Mide yanması şikayeti çoğu anne için geride kalmış bir durumdur. Eğer hala bu şikayetle karşılaşan anne adayları varsa yemekten sonra sakız çiğneyebilirler. Son hafta kendinizi rahat bırakın. TV karşısına geçerek eğlenceli filmler izleyin, meyve yiyin ve eşinizle bol bol sohbet edin. Birlikte 40 haftalık bir süreci devirdik ve artık minik yavrunuz kucağınızda. Bebeğinize ve size ömür boyu sağlıklı bir yaşam diliyor, minik yavrunuzu anne sütü ile beslemenizi tekrardan öneriyoruz.

  1. hafta gebelik süreci ile birlikte hamileliğe dair bilgilerimizi sonlandırırken minik yavrunuz için doğumdan sonraki süreç hakkında da yazılardan bilgi almanızı öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir