39. Hafta Gebelik Gebelikte 39. Hafta

39. Hafta Gebelik Gebelikte 39. Hafta
Oy Ver
  1. hafta gebelik süreci ile birlikte artık zaman git gide azalıyor. Eğer bebeğinizin hareketleri azaldıysa, kanamanız varsa ve suyunuz geldiyse doğum başlıyor olabilir. Bu durumda en kısa sürede doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Bunca zaman sabrettiniz ve artık minik yavrunuzu kucağınıza almak için gün sayıyorsunuz. Anne adaylarına bu hafta genel olarak doğum hakkında bilgi ve öneriler sunacağız. Bu sürece kadar çevrenizdekilerden ve başka hamile anne adaylarından önerileri dinlediniz. Ancak en doğru kararı siz vermelisiniz. Doğumla ilgili birçok farklı yöntem vardır. Ancak bu konuda önerimiz çevrenizdekiler ve arkadaşlarınızın söylediği yerine doktorunuzun sizin için önerdiği yöntemi tercih etmenizdir. Çünkü sizinle 40 haftalık bir süreci paylaşan doktorunuz hem bebeğiniz, hem de sizin hakkınızda daha fazla bilgiye sahiptir.

Bebeğinizin boyu yaklaşık 49 cm, kilosu ise 3250 gr kadardır. Beyni inanılmaz bir şekilde devam eden bebeğinizin 39. hafta gebelik sürecinde pembemsi cildi de beyaz renge dönüşmektedir. Doğuma en yakın olduğunuz 39. hafta bebeğinizin derisinin üst katmanı soyulurken yeni bir deri oluşmaktadır. Eğer herhangi bir terslik oluşmadıysa bebeğiniz doğuma hazır olarak başın doğum kanalına girdiği pozisyonda beklemektedir. 39. haftada eğer bebeğiniz erkek ise testisleri torbaya inmiştir ve ultrasonda da görülebilir. Lanugo tüyleri tamamen dökülen bebeğinizin tırnakları da parmak uçlarını geçmiş uzunluktadır. Bebeğiniz bu süreçte vücut ısısını koruyabilmek için yağ depolamaya da devam ediyor.

Anne adayları gebelikte 39. hafta en çok normal doğum mu, yoksa sezaryen mi sorusu ile meşgul olurlar. Bu konuda önerimiz doktorunuzla ortak bir karar almanızdır. Bebek aşırı büyük değilse, annenin doğum kanalı normal doğuma elverişliyse ve vajinal muayene sırasında çatı darlığı gözlemlenmediyse normal doğum yapılabilir. Ancak bu konuda tamamen anne adayının istemesi önemlidir. Sezaryen ile doğuma gerek duyulan durumlar ise şunlardır;

  • Bebeğin ters pozisyonda duruşu
  • Bebeğin yan yatıyor olması ya da makat pozisyonuyla gelmesi
  • Doğum sancıları esnasında bebeğin kalp seslerinde bozukluk oluşması
  • Bebeğin aşırı iri olması nedeniyle annenin doğum kanalından geçememesi
  • Bebekte oksijensizlik belirtisinin oluşması sezaryen ile doğumu gerektiren durumlardır.
  1. hafta gebelik sürecinde artık her şeyi bir kenara bırakarak minik yavrunuzu kucaklayacağınız anın hayaliyle yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir