38. Hafta Gebelik Gebelikte 38. Hafta

38. Hafta Gebelik Gebelikte 38. Hafta
Oy Ver

Bebeğinizin dış dünya için neredeyse hazır olduğu 38. hafta gebelik sürecinde siz de tüm hazırlıklarınızı tamamlamış, muhtemelen minik yavrunuzu hayal ediyor olmalısınız. Artık hem stresli, hem de heyecanlı bir serüvenin son haftalarındasınız. Tüm hazırlıklarınızı tamamladıysanız bolca dinlenmeli ve eşinizle vaki geçirmelisiniz. Bebeğinizin başı idrar kesenize daha az yer bıraktığı için muhtemelen kendinizi daha sık idrara çıkarken bulabilirsiniz. Doğum yaklaştıkça kafeinden ve idrar söktürücü içeceklerden uzaklaşmanız gerekir. Ancak tabii ki sıvı tüketimini bırakmamalısınız. 38. haftada muhtemelen rahim ağzını kapatan mukoza tamponunu atıyor olabilir. Artan vajinal akıntılarınızın buna işaret ediyor olabilir. Eğer akıntılarınız iç çamaşırınızda ya da tuvalet kağıdında pembemsi ya da kahverengi bir renk oluşturuyorsa minik yavrunuzu kucağınıza alma vaktinin yaklaştığı anlamına gelir.

Bebeğinizin boyu artık 48 cm den daha uzun ve kilosu da 3150 gr kadardır. 38. hafta gebelik süreciyle birlikte artık bebeğinizin vücudunda bulunan lanugo adındaki tüyler tamamen dökülmüştür. Eğer normal doğum kararı aldıysanız doktor kontrollerini sıklaştırmalı, normal süreçte de bebeğinizin hareketlerini izlemelisiniz. Eğer bebeğinizin hareketlerinde bir sıkıntı hissederseniz en kısa sürede doktorunuza başvurmanız gerekir. Yağ alımına devam eden bebeğinizin beyin ve sinirsel gelişiminde de ufak yapılanmalar devam etmektedir. Çoğu doğumların 38. haftadan itibaren gerçekleştiğini de belirtmekte fayda var. Ayrıca bebeğiniz doğduğunda uzun saçları ve tırnakları da sizin için şaşırtıcı olmasın. Artık bebeğinizin yakalama refleksi gelişmiştir ve 38. hafta itibariyle minik yavrunuzu daha fazla hıçkırık tutmaktadır. Bu durumun nedeni ise soluk alıp verme için alışma sürecidir.

Anne adayları için gebelikte 38. hafta doğumun yaklaştığına dair en önemli belirtilerden birisi ishal olunmasıdır. Bu durumda önerimiz bol su tüketimi ve hafif besinlere yönelmektir. Ayrıca anne adayının ayak ve ayak bileklerinde de şişlikler artabilir. Bu süreçten sonra diz ve popoya kadar uzanan çoraplar kullanmanız gerekir. 38. hafta itibariyle anne adayının göğüsleri daha da büyür ve ilk sütün sızma vaktidir. İlk sütünüz gelmese dahi endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. Anne adaylarının enerjisi git gide düşebilir ve günlük işlerde dahi kendini yorgun hissedebilir. Artık yoğun işler yaparak enerji harcamak yerine enerjinizi doğuma saklamanın vakti gelmiştir. Cildiniz, bebeğiniz ve sağlığınız için son haftalarda da mutlaka beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Aşırı tuzlu, yağlı ve şekerli besinlerden kaçınmanız gerekmektedir. 38. hafta gebelik dönemi anne adaylarında iştah da artabilir. Bu nedenle kendinizi frenlemeniz gerekir. Aksi halde doğum sonrası kilo vermek sizin için sıkıntı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir