37. Hafta Gebelik Gebelikte 37. Hafta

37. Hafta Gebelik Gebelikte 37. Hafta
Oy Ver

Doğuma 3 hafta kala her an doğumun söz konusu olabileceği son haftalara girmiş bulunmaktasınız. 37. hafta gebelik sürecinden itibaren gerçekleşen doğumlar için erken doğum olarak bahsedilemez. Çünkü akciğerleri tamamen gelişmiş olan bebeğin dış ortama uyum sağlaması son derece kolaydır. Bu haftadan itibaren anne adayında düzensiz sancılar ve vajinal akıntılar artış gösterebilir. Anne adayları muhtemelen bebekleri için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını tamamlamıştır. 37. hafta anne adayının bel ağrıları artabilir. Ayrıca bu hafta bebeğinizin yeri git gide daraldığı için yer değiştirme hareketleri sırasında ani ağrılar hissetmeniz de çok normaldir. Bu hafta anne adayı toplamda 11-16 kg kilo artışına sahiptir. Ayrıca doğumu nasıl yapmaya henüz karar vermediyseniz normal doğumun hem anne, hem de bebek için sağlıklı olduğunu belirtmekte fayda var.

Bebeğinizin boyu 48 cm, kilosu ise 3000 gr kadardır. Yani artık minik yavrunuz neredeyse 3 kg ağırlığa ulaşmıştır. Artık bebeğiniz doğuma hazırlık sürecindedir. 37. hafta gebelik döneminde akciğerlerini ilk nefese hazırlamak için amniyotik sıvı alıp veren bebeğiniz ilk sütünü emme alışkanlığını da başparmağını emerek kazanıyor. Bu hafta bebeğinizin yerinin gitgide daralması ve bu durumdan hoşnut olmaması nedeniyle leğen kemiğinize ani darbeler atarak sizi endişelendirebilir. Ancak bu durum gayet normal.

Gebelikte 37. hafta anne adayının mide yanması şikayeti artabilir. Bunun için önerimiz bir avuç badem tüketmektir. Anne adayının vajinal akıntıları bu hafta artabilir. Vajinal akıntısı fazla olan anne adayları ped kullanabilirler. Eğer akıntınız koyu renkliyse, koku ve kaşıntı varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Doğuma doğru ilerlerken gebelikle ilgili yazılar okuyarak bebeğiniz için ve odası için gerekli her hazırlığı tamamladığınızdan emin olun. Ayrıca bu hafta doğum için gerekli olan çantayı da kesinlikle hazırlayın. İki çanta hazırlamanızda fayda var. Birinde bebeğinizin doğum anı için hemşirelere vereceğiniz ve doğumda gerekli olacak ihtiyaçlar, ikincisinde ise doğumdan sonra bebeğiniz ve sizin için odada bulunması gereken ihtiyaçlar olmalıdır. Artık bebeğiniz için hatıra olacak birkaç poz çektirmenin de tam vakti. Gebelik elbiseleri giyerek hem kendinizi, hem de eşinizi  albüm haline dönüştürebilirsiniz.

Doğuma 3 hafta kala doğum belirtilerinden bahsetmenin de zamanı geldi. 37. hafta gebelik süreci ile birlikte anne adaylarının doğum belirtileri hakkında bilgi sahibi olmaları ve belirtiler görüldüğünde en kısa sürede doktoru ile irtibat kurmaları gerekir. Doğumdan önce oluşabilecek belirtiler şunlardır;

  • Eğer ilk hamileliğinizi yaşıyorsanız bebeğiniz doğum başlamadan önce rahmin alt kısmına doğru inecektir ve haliyle rahim yolunda baskı hissedebilirsiniz.
  • Eğer sancılarınız artmaya başladıysa ve adet dönemindeki kramplar şeklinde oluşuyorsa doğumunuzun yaklaştığına işarettir.
  • Halk arasında nişan gelmesi denilen mukus tıkacının düşmesi de doğum belirtilerindendir. Mukus tıkacı tek bir seferde de atılabilir, vajinal akıntı yoluyla da düşebilir.
  • Suyun gelmesi de tabii ki doğumun en önemli belirtisidir. Bazı bayanlarda sancıdan önce su gelebilir. Gebelikte 37. hafta itibariyle bu belirtiler görüldüğünde doktorunuzla mutlaka irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir