36. Hafta Gebelik Gebelikte 36. Hafta

36. Hafta Gebelik Gebelikte 36. Hafta
Oy Ver

Beklenen mutlu sona her geçen gün daha da yaklaşıyorsunuz. Artık bebeğiniz erken doğumla dünyaya gelse dahi problemsiz bir şekilde hayatına devam edebilir. Doğuma 4 haftanın kaldığı 36. hafta gebelik döneminde Henüz doğum iznine ayrılmayan çalışan anne adayları bu hafta itibariyle izne ayrılabilirler. Bu haftadan itibaren anne adayları sanki karnında hiç yer kalmamış gibi hissedebilir. Çoğu anne adayı bu haftaya kadar yaklaşık olarak 10-13 kilo kadar almıştır. Artık uyumakta zorluk çeken anne adayı çoğu gecesini uykusuz geçirecektir. Her ne kadar uykularınız bölünse ve uykusuz kalsanız da bu durum hem bebeğiniz, hem de sizin için gereklidir. Karnınız büyüdüğü için geceleri karanlıkta önünüzü görmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca dikkatli davranmanız gerekmektedir.

  1. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin boyu 46-47 cm, kilosu ise 2700 gr kadardır. Bu hafta bebeğinizin yağ birikimi yavaşladığından dolayı kilo artışı da daha azalmaktadır. Tüm organları fonksiyonlarını yerine getirmeye başlayan bebeğinizin damakları da setleşmeye başlamıştır. 36. haftada dünyaya gelen bebeklerde özel bir bakıma ihtiyaç duyulmaz ancak bu süreçte dünyaya gelen bebeklerin emme refleksi tamamen gelişmediği için anne adayları bebeğini beslemekte güçlük çekebilir. Bu hafta itibariyle bebeğiniz yavaşça doğum kanalına doğru ilerlemeye başlamıştır. Ayrıca lanugo adı verilen tüylü tabaka da tamamen kaybolmuştur. Artık bebeğinizin anne karnındaki hareketleri dışarıdan da fark edilebilmektedir. Tekmeleri daha yoğun hissedilirken, sizin dışınızdaki kişiler de bu durumu fark edebilir.

Anne adayları için doktor kontrollerinin daha da sıklaştığı gebelikte 36. hafta anne adaylarının mide yanması ve sindirim zorluğu şikayetleri azalabilir. Bu hafta anne adaylarına birkaç ufak önerimiz var;

  • Eğer hala hastane çantanızı hazırlamadıysanız bebeğiniz ve sizin ihtiyacınız olacak çantayı hazırlamanın vakti. Doğum için gerekli olan hastane çantanızı hazır tutmanız gerekir.
  • Hamileliğin 36. haftasından itibaren dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya da dikkat etmelisiniz. Aksi halde oluşabilecek diş eti enfeksiyonları erken doğuma yol açabilir.
  • Çoğu anne adayı bu süreçlerde parfüm ve deodorant kullanmanın zararlı olup olmayacağı konusunda endişe duyarlar. Aşırıya kaçmadığınız sürece ve kaliteli ürünleri tercih ettiğinizde herhangi bir zarar oluşturmaz.
  • Gebelik sürecinde bebeğinize zarar verebilecek her türlü kimyasal üründen de uzak durmalısınız.
  • Anne adaylarının hafta gebelik sürecinde de sık idrara çıkma hissi devam eder. Bu şikayetin azalması için geceleri yatmadan birkaç saat önce sıvı alımını azaltmanızı öneririz.
  • Artık her an için kendinizi doğuma hazır tutmalısınız. Çoğu anne adayı 38. haftadan itibaren sezaryen ile doğum yapabilmektedir.
  • Hamilelikte sıvı tüketimini ilk haftalardan beri öneriyoruz. Bu süreçte de günde en az sekiz bardak su tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir. Böbreklerinizin temizlenmesi ve bağırsakların çalışması için su tüketimi son derece önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir