35. Hafta Gebelik Gebelikte 35. Hafta

35. Hafta Gebelik Gebelikte 35. Hafta
Oy Ver

Gebeliğin son ayına ulaşmak üzere olduğunuz 35. hafta gebelik sürecinde doğum planı yapma zamanı gelmiştir. Bununla birlikte artık doktorunuzu da daha sık ziyaret etmeniz gerekmektedir. Doktorunuz bu haftalarda GBS kontrolü yapmak isteyecektir. Bebeğiniz için gerekli olan bu uygulamadan hiç korkmanıza gerek yok. Doğuma dair seçeneklerinizi de öğrenme zamanı. Nasıl bir doğum yapmak istediğinize doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Bu hafta çalışan anne adayları için de doğum izni almanın vaktidir. Çünkü artık çalışırken aklınız hep bebeğinizde olacak ve işinize konsantre olmakta güçlük çekeceksiniz. Bu hafta bebeğinizin amnion sıvısı en üst düzeydedir ve 35. haftadan itibaren azalmaya başlayacaktır. Bu sıvının gelmesi doğumun başladığını göstermektedir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

  1. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin boyu 49 cm, kilosu ise 2500 gr kadardır. Artık minik yavrunuz 2,5 kg ve karnınızda daha fazla yer kaplıyor. Bu süreçte bebeğiniz zamanının çoğunluğunu uyuyarak geçirmektedir. Ayrıca bebeğinizin vücudunda gelişimini en son tamamlayacak olan akciğerleri de neredeyse gelişimini tamamlamak üzeredir. Bebeğinizin büyümesi nedeniyle artık takla atacak yerinin kalmamasından dolayı size kendini belli etmek için tekmeleri artacaktır. Bu hafta böbrekleri tamamen oluşan bebeğinizin karaciğerleri de oldukça gelişmiştir. Bebeğiniz bundan sonraki haftalarda daha çok kilo alımı ile gelişim gösterecektir. 35. hafta bebeğinizin yağ depolamaya devam ettiği bir süreçtir.

Anne adayları gebelikte 35. hafta itibariyle yaklaşık olarak 10-13 kg kadar kilo artışı yaşamıştır. Artan kilolar nedeniyle nefes alıp vermekte güçlük çekebilirsiniz. Eğer çok fazla göğüs ağrıları hissediyorsanız doktorunuza başvurmanızı öneririz. Bunun dışında 35. haftada anne adayına önerilerimiz ise şöyle;

  • Elbette ki bu süreçte kafanızda sürekli sorular dolaşacak. Acaba bebeğim bana benziyor mu? gibi ya da eşinize mi daha çok benzediği soruları kafanızı meşgul edebilir. Ancak önerimiz biraz daha sabretmenizdir.
  • Bu süreçte bebeğinizin beyin gelişimi de hızla devam ediyor. Bebeğinizin sağlıklı beyin gelişimini desteklemek için somon balığı, hamsi ya da ton balığı gibi yağlı balıklar tüketmeniz önemlidir.
  • haftada anne adayının sık idrara çıkma şikayeti artabilir. Ayrıca gaz problemi de oluşabilir. Bu durumda ise idrarınızı tutmamanız ve tamamen boşalttığınızdan emin olmanız gerekir. Gaz problemi içinse yediğiniz besinlere dikkat etmenizde fayda var.
  • Anne adaylarına hafta gebelik sürecinde önerilerimizden birisi de eğer doğumda özel fotoğraf çekimleri yaptırmak istiyorlarsa bunun için de gerekli görüşme ve planlamaları yapmalarıdır. Bebeğinize ilerleyen yıllarda gösterebileceğiniz tatlı anıları ölümsüzleştirmenizde fayda var. Hatta bu hafta eşinizle uyumlu bir kıyafet çektirerek minik yavrunuz için şık bir poz vermeyi de deneyebilirsiniz.

Heyecan giderek artıyor ve anne adaylarına hareketlerinde, yürüyüşlerinde ve beslenmelerinde mutlaka dikkat etmelerini de önemle hatırlatmakta fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir