34. Hafta Gebelik Gebelikte 34. Hafta

34. Hafta Gebelik Gebelikte 34. Hafta
Oy Ver

Doğum sürecinin yaklaşmaya başlamasıyla birlikte anne adayının artık tüm hazırlıkları tamamlaması gerekmektedir. 34. hafta gebelik süreci ile birlikte anne adayı erken doğum riskine karşı hem kendisi, hem de bebeği için ihtiyaç duyacağı doğum çantasını hazır etmelidir. Bununla birlikte bebeğinin odasını, kıyafetlerini ve evdeki diğer ihtiyaçları da kontrol etmekte fayda vardır. Bebeğinizin dünyaya gelmesine çok az kaldı ve minik yavrunuzu kucağınıza almaya başladığınızda en çok ihtiyaç duyacağınız giysileri, pişik kremi ve bebek bezi gibi ihtiyaçları da hazır etmelisiniz. Hatta bu hafta anne adayları hastane odasını nasıl süsleyeceği ve bebeğini ziyarete gelen misafirlerine neler ikram etmek istediğini de planlayabilir. Bu ufak gibi görünen planları şimdiden tamamlarsanız doğum zamanı bu streslerle uğraşmanıza da gerek kalmaz.

Bu hafta bebeğinizin boyu 48 cm, kilosu ise yaklaşık 2200 gr kadardır. 34. hafta gebelik döneminde minik yavrunuzun cildi artık pürüzsüz bir görünüme kavuşmuştur. Bu haftadan itibaren bebeklerin çoğu doğum hazırlığı için yönünü değişmekte ve baş aşağı dönmeye başlamaktadır. Artık bebeğinizin uyku saatleri bile düzenlidir. 34. haftada bağışıklık sistemi gelişen bebeğinizin lanugo tüyleri de neredeyse kaybolmuş durumdadır. Bu hafta itibariyle bebeğinizin içinde bulunduğu amnion sıvısı da her 3 saatte bir yenilenmektedir. Tırnakları epeyce uzayan bebeğiniz doğmadan önce yüzünü çizerse de hiç şaşırmayın. Bebek bu haftadan itibaren sıklıkla annenin sol tarafına dayanmaktadır. Ayrıca erkek bebeklerde testisler de tamamen testis torbalarının içine inmiş durumdadır. Minik bebeğinizin sağlığı ve keyfi oldukça yerinde.

Anne adayları gebelikte 34. hafta nefes darlığı sorunu yaşayabilir. Bunun nedeni ise bebeğinizin daha fazla yer kaplamasından dolayı sıkışan akciğer ve diyaframdır. Nefes almakta zorlandığınızda omuzlarınızı dik tutarak biraz dinlenmeye çalışın. Mide yanması şikayeti olan anne adaylarının öğün atlamaması da son derece önemlidir. Ayrıca anne adayının beslenmesinde çeşitli protein, vitamin ve minerallere de yer vermesi gerekir. Gebelik süreci birçok kadının batıl inançlara yer vererek endişelendiği bir dönemdir. Anne adaylarına önerimiz her şeyi kötüye yormamaları ve pozitif düşünmeleridir. Ayrıca anne adayları 34. hafta gebelik döneminde hormonlardaki değişime bağlı olarak saç dökülmesi sorunuyla da karşılaşabilir. Bu durumda ise önerimiz saç tipine uygun şampuan kullanımı, sert tarak kullanımından ve fönden kaçınmak, saçları çok sıkı bağlamaktan da uzak durmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir