33. Hafta Gebelik Gebelikte 33. Hafta

33. Hafta Gebelik Gebelikte 33. Hafta
Oy Ver

Gün geçtikçe karnınız daha da büyüyor ve bebeğiniz büyüdükçe çoğu şey de değişmeye başlıyor. Değişen şeylerden birisi de artık daha zor yürümeniz oluyor. Artık otururken bile doğru pozisyonu bulmakta zorluk çekebilirsiniz. 33. hafta gebelik sürecinde bacaklarınızda, ellerinizde ya da parmaklarınızda kramplar oluşabilir. Bu süreçte ”Karpal Tünel Sendromu” adı verilen vücudunuzun bazı bölgelerde oluşan ağrılar görülebilir. Ağrılarınız için sorunlu bölgeye hafifçe masaj uygulamak faydalı olacaktır. Ancak ağrılarınız uzun süreli ise mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz. Artık anne adayı evde ya da dışarıda göbeğinin sürekli bir yerlere çarpması durumuyla karşılaşabilir. Ayrıca bu dönemde birçok hamile kadın da kendini çekici ve seksi hissedecektir.

  1. hafta gebelik döneminde bebeğinizin boyu 47 cm, kilosu ise 2000 gr kadardır. Her geçen gün biraz daha gelişen bebeğinizin bu hafta da iskelet yapısı oluşmaya başlıyor. Kemikleri güçlenen bebeğinizin cildindeki kırışıklar da her geçen gün azalıyor. 33. haftanın en önemli özelliği sadece bu hafta bebeğinizin beyninin inanılmaz derecede büyümesinden dolayı başının 1.3 cm kadar genişlemesidir. Bu hafta bebeğinizin dürtmelerini ve tekmelerini daha yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz. Bebeğinizin akciğerleri neredeyse tamamen gelişmiş ve nefes almaya hazır hale dahi gelmiştir. Gözleri ışığı seçebilen bebeğiniz bu haftalarda dışarıdan gelen ışığa gözlerini açıp kapatarak tepki vermektedir. Anne karnında vaktinin çoğunluğunu uyuyarak geçirmekte olan bebeğiniz artık rüya bile görüyor.

Bu hafta bebeğiniz karnınızın büyük kısmını kapladığı için uykusuzluk çekebileceğiniz haftalardan birisi. Anne adaylarına gebelikte 33. hafta için birkaç ufak önerimiz olacak;

  • Eğer baş ağrılarınız oluyorsa bol su tüketmeye çalışmanızı öneririz.
  • Vücudunuzda yaşanan değişimler unutkanlığa ya da sakarlığa neden olabilir. Bu olumsuzlukların geçici olduğunu bilmenizde fayda var.
  • Göbeğiniz her geçen gün daha fazla gerildiği için çatlaklarınız artabilir. Krem ya da losyon uygulayarak vücudunuzu sürekli nemli tutmaya çalışın.
  • haftadan itibaren bebeğinizin güvende olduğunu bilmek için tekmelerini saymanız gerekiyor. Eğer bebeğiniz 2 saat içerisinde 10 farklı tepki gösteriyorsa her şey yolunda demektir.
  • hafta gebelik sürecinde anne adaylarına son önerimiz ise bebeğine gelen hediye kıyafetleri bebek cildine uygun deterjan ile yıkayarak hazır etmeleridir. Bebeğinizin cildinin hassas olması nedeniyle hediyeleri mutlaka yıkamanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir